30 Finans Uzmanından XRP, BTC ve SHIB Tahminleri!

Geleneksel piyasalarda olduğu gibi, kripto para piyasası dalgalandıkça, yatırımcıları arasındaki duygular da değişiyor. Bu belirsiz ortamda uzmanlar XRP, SHIB ve Bitcoin için tahminlerini paylaşıyor.

XRP fiyatının 2023’te 5 dolara ulaşması mümkün mü?

Kripto endüstrisi düşünce kuruluşu The Money Mongers’ın kurucusu Sudhir Khatwani’ye göre, XRP yenilenen iyimserlik nedeniyle 2023’te 5 dolar işaretine ulaşma imkanı var. Ancak aynı zamanda volatilite faktörü nedeniyle “önemli bir fiyat düzeltmesine” tanık olması muhtemel.

DebtHammer’ın CEO’su Jake Hill, XRP fiyatının 5 dolara ulaşmasını düşük bir şans olarak görüyor. Ancak tamamen imkansız değil. Hill, “Bu mahkeme kararı kripto para dünyası için kesinlikle bir kazanç. Ancak XRP fiyatı için 5 dolar fiyatına otomatik bir bilet değil. Bu, kabaca %900’lük bir artış anlamına geliyor. Bu da herhangi bir varlık için oldukça yüksek bir oran… Faktörler doğru koşullarda XRP’yi kolayca 5 dolar ve ötesine taşıyabilir,” diyor.

Bu arada, Credit Summit Consolidation’ın CEO’su Carter Seuthe, meslektaşının 2023’te XRP’nin fiyatına ilişkin iyimserliğini, özellikle de şu anda 1 dolar seviyesinin altında düzeltme yapan token nedeniyle paylaşmıyor. Bunun yerine, böyle bir büyümenin önümüzdeki birkaç yıl içinde kademeli olarak gerçekleşme şansına sahip olacağına inanıyor.

Son olarak, Michael & Associates’te avukat olan Ben Michael, Ripple davasındaki son mahkeme kararını “inanılmaz derecede garip” olarak nitelendiriyor. Çünkü “XRP’nin kurumsal yatırımcılar için bir menkul kıymet gibi muamele görebileceğini, ancak bireysel yatırımcılar için olmadığını” belirtiyor. Bu da ona göre daha fazla soru ve cevaba yol açıyor. Ayrıca XRP’nin 2023 yılında 5 dolara ulaşma şansı konusunda da kötümser.

Yapay zeka, Ağustos için SHIB fiyatını belirledi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto para piyasasında dalgalanmalar devam ediyor. Buna rağmen, Shiba Inu’nun (SHIB) fiyatı son birkaç hafta içinde durgun bir performans sergiledi. Diğer altcoin’ler önemli kazançlara tanık olurken, Shiba Inu’nun değeri nispeten sabit kaldı. Bununla birlikte, kripto analiz platformu PricePredictions, SHIB için yakın gelecekte hafif bir yükseliş öngörüyor. SHIB’i elinde tutanlar için biraz daha iyi günlerin geleceğine işaret ediyor. PricePredictions’a göre, SHIB 25 Ağustos 2023’te 0,000007828 dolardan işlem görecek. Bu fiyat projeksiyonu, SHIB’in mevcut fiyatına kıyasla yaklaşık %0,7’lik olası bir artış anlamına geliyor.

SHIB 25 Ağustos 2023 fiyat projeksiyonu. Kaynak: PricePredictions

29 finans uzmanı 2023 sonu için BTC fiyatını belirledi

Geçtiğimiz ay Bitcoin (BTC), spot bir Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) potansiyel onayına ilişkin artan iyimserlikle beslenen kayda değer bir fiyat artışına tanık oldu. Bu gelişme, daha geniş kurumsal kripto benimsenmesi için potansiyel bir katalizör olarak görülüyordu. BTC, bu ayın başlarında 31.400 doların üzerinde bir zirveye ulaştı. Ancak, daha sonra, BTC önemli bir geri çekilme yaşadı. Mevcut fiyat 29.000 $’ın hemen üzerinde seyrediyor. 29 finans uzmanı BTC için yılsonu fiyat tahminlerini paylaştı. Finder.com sonuçlarına göre, piyasa uzmanları BTC’nin önümüzdeki birkaç ay içinde değer kazanmasını bekliyor. Bu doğrultuda, yılı 38.488 dolardan kapatacağını tahin ediyorlar. Bu arada uzmanlar, Bitcoin’in 2023’teki potansiyel zirvesinin 42.000 dolar civarında olacağını öngörüyorlar.

2023, 2025 ve 2030 için BTC yıl sonu fiyat tahminleri. Kaynak: Finder

Daha ileriye baktığımızda, finans uzmanlarından oluşan panel, Bitcoin’in fiyatının 2025 yılı sonuna kadar ortalama 100.000 dolara, 2030 yılı sonuna kadar ise 280.000 doların üzerine çıkacağını tahmin ediyorlar.

Uzmanların BTC fiyatına ilişkin yorumları

Teknoloji uzmanı ve fütürist Joe Raczynski, BTC’nin artan kurumsal ilgiden faydalanarak yılı panel ortalamasının biraz üzerinde, 40.000 dolar seviyesinde kapatacağını düşünüyor. Raczynski, “Sonunda kripto kışının karanlığını atlattık. Bitcoin spot ETF’si için başvuruda bulunan sayısız üst düzey finans kuruluşuyla birlikte, SEC üzerinde onaylama baskısı var. Ayrıca, eğer onaylanırsa, bu yıl on milyarlarca dolar Bitcoin’i kovalayacak,” diyor.

DigitalX’ten Alex Nagorskii, Bitcoin için en iyi senaryonun 2023 sonu için 35.000 dolar olduğunu söylüyor. Ayrıca, 2025 sonunda 65.000 dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Nagorskii, “Bitcoin, onaylanması halinde ABD spot ETF’lerinden gelecek potansiyel akışlarla desteklenen halving anlatısına girmenin eşiğinde. Bunun gerçekleşebilmesi için büyük ölçüde SEC spot ETF onayına, bir dizi yüksek profilli borsa davasına ve alanda daha fazla kötü aktörün tespit edilmesine bağlı olacak birkaç yol var,” diyor.

Genel olarak, panelistlerin %59’u BTC’de yükselişte olduklarını ifade ediyor. Bunun piyasaya girmek için iyi bir zaman olduğunu belirtiyorlar. Bu bağlamda, %33 ve %7’si sırasıyla kripto para birimini tutmayı ve satmayı tavsiye ediyor.

Bitcoin ‘inançsızlık’ evresinde

Geleneksel piyasalarda olduğu gibi, kripto para piyasası dalgalandıkça, yatırımcıları arasındaki duygular da değişiyor. CryptoYoddha takma adlı analiste göre, Bitcoin şu anda bir piyasa döngüsünün psikolojisi açısından ‘umut’ aşamasından önce gelen ve olumlu piyasa duyarlılığına işaret eden ‘inançsızlık’ aşamasında.

Bitcoin piyasa döngüsü duyarlılık analizi. Kaynak: CryptoYoddha

Bitcoin için tekrar eden modeller

Aynı zamanda, Trader Tardigrade takma adlı analist, Bitcoin’in 2013’ten 2018’e kadar olan dönemde olduğu gibi aynı fiyat yapısını tekrarladığını ve bu dönemde ‘önceki tepe’den ‘tepe 1’e giden ve ‘tepe 2’ ve ‘yeniden test’ten önce gelen belirli bir model izlediğini vurguluyor. Uzmanın grafik desen analizine göre, bu yapıdaki bir sonraki aşama, Bitcoin’i 2026’da 400.000 dolara gönderecek fiyat ‘patlaması’

Bitcoin fiyat hareket analizi. Kaynak: Trader Tardigrade

Bu arada, Stockmoney Lizards takma adlı analist, Bitcoin’in 68.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştığı üçüncü tarihsel döngüsünden yeni çıktığını ve 2025’in ikinci veya üçüncü çeyreğinde 150.000 ila 200.000 dolar arasında yeni bir ATH ile sonuçlanabilecek dördüncü fiyat döngüsüne girdiğini söylüyor.

Bitcoin’in tarihsel döngüleri. Kaynak: Stockmoney Lizards

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx