Ahmet Davutoğlu’ndan Suriye’deki operasyonlara tenkit

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’a gitti.

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Suriye’deki operasyonlara yönelik kıymetlendirme yaptı.

Suriye’deki operasyonu değerlendirdi

Türkiye’nin Suriye’deki Kürtleri bir tehdit olarak algılamaması gerektiğini söyleyen Davutoğlu, “Onlara baskı oluşturmuş ögeler ortasında net bir ayrım yapmak gerekir. Bundan sonra ebediyete kadar bir arada olacağımız sorumluluklarımız vardır.” dedi.

“İç siyasi gereç olmasıza karşı çıkmalıyız”

Türkiye’nin bu manada muhatabının ABD olduğunu söz eden Davutoğlu, açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

“Türkiye öncelikle sorunu diplomatik yollarla ABD ile görüşerek çözmeye çalışmalıdır, bu bahiste sorumlu ABD’dir. Operasyon, Suriye’de demografik yapının değişmesine yol açmamalıdır. İktidarın bu operasyonu iç siyasi gereç olarak kullanmasına karşı çıkmamız lazımdır.

Anadili eğitim ve kamu hizmetlerinde kullanmak doğal haklardandır. Ben bunu bir tehdit olarak görmüyorum. Parti olarak da bun vatandaşlarımızın lisanına hürmet ve tıpkı vakitte vatandaşlarımızın ülkeye olan aidiyetlerini pekiştirici bir öge olarak görüyoruz. Anadilin öğretilmesi demiyoruz, eğitimde ve toplumsal hayatta kullanılması diyoruz.

“Tahir Elçi, hürmet duyduğum bir hukukçu idi”

Kürdistan Bölgesel İdaresi’ndeki kardeşlerimiz bizim soydaşlarımızdır. Irak Kürtleri, Türkiye’nin doğal müttefikidir, doğal uzantılarıdır. Güzel geçinmek temel siyasetimiz olmalıdır. Merhum Tahir Elçi ile yaptığımız çalıştaylarda onu dinledim.

Görüşlerimiz farklı olsa bile hürmet duyduğum bir hukukçu idi. Katledilmesi sebebiyle de büyük keder duydum.

Başbakanlık otoritesi manasında da Tahir Elçi’ye karşı yapılan bu haince, bu alçakça cinayetin aydınlanması için bütün talimatlar verdim. Bu mevzuda bizden kaynaklanan bir ihmal olduğu kanaatinde değilim.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.