Anastasiadis: Umarım Türkiye barışı bozacak bir adım atmaz

Kıbrıs Rum İdaresi önderi Nikos Anastasiadis, Fransız televizyonu France 24’e mülakat verdi. Açıklamalarında Türkiye’yi amaç alan Rum önder, Rusya’nın Ukrayna işgaliyle Türkiye’nin 1974’teki Ada’ya müdahalesini bir tuttu.

Moskova’nın, tıpkı Ankara’nın 1974’te kullandığı argümanları kullanarak Ukrayna’yı işgal ettiğini kaydeden Anastasiadis, Türk ve Rus revizyonizminin paralellik gösterdiğini argüman etti.

Kendi tezlerini savunan Rum önder; EOKA terörünün ve periyodun Rum İdaresi önderi Makaryos’un katliamlarına, Türk halkına çektirilen acılara ise değinmedi.

“İKİ TOPLUMLU FEDERASYON” TEKLİFİNİ YİNELEDİ

Kıbrıs’taki tahlilin “iki toplumlu federasyon”dan geçtiğini öne süren ve bunun için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Anastasiadis, kelam konusu tahlil teklifine Türkiye’nin itirazı olduğunu vurguladı.

“UMARIM TÜRKİYE BARIŞI BOZACAK BİR ADIM ATMAZ”

Türkiye ile Doğu Akdeniz’deki mevcut krize de değinen Anastasiadis, Ankara’nın MEB alanlarını ihlal ettiğini, bundan ötürü memleketler arası makamlara Türkiye’yi şikayet ettiklerini söyleyerek, “Umarım Türkiye bölgedeki barışı riske atacak bir şey yapmaz” dedi.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.