Antalya’da yılın ‘en sıcak günü’ yaşandı

Geçen haftayı mevsim normalleri üzerinde hava sıcaklığıyla geçiren Antalya’da, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine nazaran termometreler 40 dereceyi aştı. Cumartesi rüzgarın da tesiriyle hava sıcaklığı iç bölümlerde 42, kıyılarda 41 dereceye ulaştı. Bunaltıcı havayla kentte 2022’nin en sıcak günleri yaşandı.

BUGÜNDEN İTİBAREN 6-7 DERECE DÜŞECEK

Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, kentte hava sıcaklıklarının bugünden itibaren 6-7 derece düşerek mevsim normallerine ineceğini söyledi.

Hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyrettiğini belirten Gültekin, “Geçen hafta Basra Alçak Basınç merkezi yurdumuzun güney kısımlarında giriş yapmıştı. Akdeniz bölgemizde kuzeyli rüzgarlarla etkilemeye başladı. Hafta boyunca kuzeyli rüzgarlar bölgemizde fön tesiri yaparak kıyılarda sıcaklıkları mevsim normallerinin 5-6 derece üzerine çıkarttı. Bu kaideler yarından itibaren değişiyor. Bölgemizde sıcaklıklar yarından itibaren düşmeye başlayacak. Rüzgarın da kuzeyden güneye dönmesiyle denizden serin hava ve nem taşınacak” diye konuştu.

41-42 DERECELERE KADAR ULAŞTI”

Yılın en sıcak günlerinin yaşandığını belirten Gültekin, “Geçen hafta Antalya’da sıcaklık 41-42 derecelere kadar ulaştı. Bu dereceler mevsim normallerinin 6-7 derece üzerinde olduğu manasına geliyor. Yarından itibaren sıcaklıklar 6 derece düşerek mevsim normallerine gerileyecek. İç bölümler ise denizin tesirini alamadığı için yüksek sıcaklık ve düşük nem tesirli olmaya devam edecek” sözünü kullandı.

Temmuz sıcaklık ortalaması 29 derece olan Antalya’da bu ayın rekoru, 2000’de 45 derece ölçülmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.