Avrasya Tüneli Çıkışında Transit Yol Kurnazlığı Gündem Oldu

Trafik kurallarına uyma konusunda en sıkıntılı ülkelerden biri olduğumuz aşikâr. Eğer bir otomobil kullanıcısıysanız ve olması gerektiği gibi trafik kurallarına uyarak araç kullanıyorsanız, birçok kez sürüşün yasak olduğu taralı bölgeden bulunduğunuz şeride sızmaya çalışan sürücülere şahit olmuşsunuzdur.

Avrasya Tünelinin Avrupa Yakası çıkışındaki yol, buna en büyük örneklerden biri. İnsanlar sürekli bu transit yola geri giderek şeride geçmeye çalışıyorlar. Öyle bir hâl aldı ki bu durum, Twitter’da bile gündem oldu.

Trafiğin tıkanmasına sebep oluyor

Videoda da izleyebileceğiniz gibi en sağ şeritte bulunan bir araç bile ters yön olmasına rağmen geri geri gelip çakarlı aracın arkasından taralı alana, oradan da yola geçiyor. Bu durum insanları gerçekten çileden çıkarmış durumda. Peki insanlar neden sürekli bu yola başvuruyorlar? Hele de bu durum için daha önce İstanbul Emniyeti önlem almışken?

Avrasya Tüneli çıkışı, sahil yolunun ortasından Samatya’ya kadar transit yol olarak kullanılmaktadır. Akşam trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde bile bu yolda trafik sıkışıklığı yaşanmazken, sahil yolunun Bakırköy istikametinde özellikle Kennedy Caddesi üzerinde sıkışıklık yaşanıyor.

Akşam trafiğinde sürücüler, yoğun sahil yolundan geri dönerek tünelin Kumkapı bağlantı yoluna yöneliyorlar. Yenikapı istikametinde sahil yoluna bağlantı vardır. Bu sapaktan girilerek açık olan Avrasya Tüneli yoluna devam ediliyor. Bu noktada Kennedy Caddesi’nde araçların geri geri gitmesi nedeniyle yoğunluk yaşanırken, Avrasya Tüneli yolunda hızlı seyreden araçlar da trafiğin açık olması nedeniyle tehlike yaşıyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, önlem olarak sapağın bulunduğu noktaya mobil EDS aracı yerleştirmişti. Motorize polis ekipleri de bu noktada nöbet tutarken, sapağın bulunduğu noktaya dubalar yerleştirilerek giriş yolu genişletilmişti. Ancak görünen o ki insanlar hala bunu yapmaya devam ediyorlar, hem de ceza yeme pahasına.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir