Çay değil vitamin deposu! Papatya çayının yararlarını öğrenince her gün bir fincan kesinlikle içeceksiniz

Papatya flavonoid ismi verilen kimyasallar içerir. Bu flavonoidler, birçok bitkide bulunan bir tıp besindir ve papatyanın tıbbi tesirlerinde kıymetli bir rol oynarlar. Araştırmacılar, papatyada özel olarak öbür hangi kimyasalların bulunduğundan şimdi emin değiller ve yararlarını hesaba katıyorlar. Çoğu insan için papatya çayı öteki tedavilere ek olarak denenebilir, lakin beşerler önemli hastalıkları olduğunda ana akım tıbbi tedavilerin yerini almamalıdır.

PAPATYA ÇAYININ FAYDALARI

En fazla delil bulunan papatya çayının potansiyel yararları şunları içerir:

1. REGL AĞRISINI AZALTMAK

Birkaç çalışma, papatya çayını adet kramplarının şiddetini azaltmakla ilişkilendirmiştir. Örneğin 2010 yılında yapılan bir araştırma, bir ay boyunca papatya çayı tüketmenin adet kramplarının ağrısını azaltabileceğini buldu. Çalışmadaki bayanlar ayrıyeten devir ağrısı ile bağlantılı daha az telaş ve sorun bildirdiler.

2. DİYABET TEDAVİSİ VE KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRME

Yine birtakım araştırmalar papatya çayının diyabetli şahıslarda kan şekerini düşürebildiğini bulmuştur. Benzer formda, fareler üzerinde 2008 yılında yapılan bir araştırma , dengeli papatya çayı tüketiminin kan şekerinin yükselmesini engelleyebileceğini bulmuştur.

3. OSTEOPOROZU YAVAŞLATMAK YAHUT ÖNLEMEK

Osteoporoz, kemik yoğunluğunun ilerleyici kaybıdır. Bu kayıp, kırık kemik ve kambur duruş riskini artırır. Herkeste osteoporoz gelişebilirken, en çok menopoz sonrası bayanlarda görülür. Bu eğilim östrojenin tesirlerine bağlı olabilir. 2004 yılındaki çalışmada papatya çayının anti-östrojenik tesirleri olabileceğini buldu. Tıpkı vakitte kemik yoğunluğunu artırmaya da yardımcı oldu.

4. ENFLAMASYONU AZALTMAK

Enflamasyon, enfeksiyonla savaşmak için bir bağışıklık sistemi tepkisidir. Papatya çayı kimyasal bileşikler içerir, iltihabı azaltabilir. Bununla birlikte, uzun periyodik inflamasyon, hemoroid, gastrointestinal ağrı, artrit , otoimmün bozukluklar ve hatta depresyon dahil olmak üzere çok çeşitli sıhhat problemleriyle irtibatlıdır.5. KANSER TEDAVİSİ VE ÖNLENMESİ

Bazı araştırmalar, papatya çayının kanser hücrelerini hedefleyebileceğini ve hatta bu hücrelerin gelişmesini önleyebileceğini öne sürüyor.

6. UYKUYA VE RAHATLAMAYA YARDIMCI OLMAK

Papatya çayının insanların rahatlamasına ve uykuya dalmasına yardımcı olduğu yaygın olarak düşünülmektedir. Mevcut delillerin bir incelemesinde,12 kardiyovasküler hastadan 10’u papatya çayı içtikten kısa bir mühlet sonra uykuya daldıkları söylenmektedir. Klinik modellere bakan bir avuç öteki çalışma da papatya çayının insanların rahatlamasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

7. SOĞUK ALGINLIĞI SEMPTOMLARINI TEDAVİ ETMEK

Anekdot delilleri ve kimi çalışmalar papatya özü ile buhar solumanın soğuk algınlığının birtakım semptomlarını hafifletebileceğini öne sürüyorlar.

8. HAFİF CİLT ŞARTLARININ TEDAVİSİ

Papatya özünün direkt bir yaraya uygulanmasının güzelleşmeye yardımcı olduğunu buldu. Birebir biçimde,birkaç çalışma papatya merhemlerinin hidrokortizon kremi kadar tesirli olmasalar da egzama ve hafif iltihaplı cilt rahatsızlıklarına yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.