CHP, iktidarın artırım listesini raporladı: Artırım ibresi yüzde 400’lerde!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, ÜİK’in unsur sepeti ile birlikte ortalama fiyatlarındaki istatistiklerini baz alarak bir liste hazırladı. ‘AK Parti’nin Sıralı Artırım Listesi’ başlığı ile hazırladığı rapor, vatandaşların son bir yıl içind ene kadar zorluk yaşadığını gösterdi.

Hemen çabucak tüm eserlere gelen artırımlar en çok temel gereksinim eserlerini etkiledi. Yapılan artırımlara karşılık bir yorum yapan Abdurrahman Tutdere, “Temel besin unsurlarındaki artış altın fiyatlarını geçmiş durumda” diye konuştu. 1 yıl içerisinde bebek bezinin adedine yüzde 172, ayçiçek yağına ise yüzde 160 artırım geldiğini belirten Tutdere, şeker fiyatlarının 1 yılda yüzde 320 arttığını ve beyaz peynir fiyatlarının da ortalama yüzde 143 oranında zamlandığını söyledi.

Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, son 1 yıl içerisinde bilhassa temel gereksinimlerin neredeyse tamamının peş peşe artırımlara maruz kaldığını lisana getirerek AK Parti iktidarı tarafından uygulanan artırımlardan sonra olağan kurallarda temel gereksinim olan eserlerin AK Parti iktidarıyla birlikte lüks haline geldiğini söz etti.

Ayçiçek yağı, altın fiyatını geçti

Ayçiçek yağının litre fiyatının geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 19 lira 27 kuruştan satıldığını hatırlatan Abdurrahman Tutdere, ayçiçek yağının bugün raflarda 48.5 liraya satıldığını söyledi. Ayçiçek yağında bir yıl içinde meydana gelen artışı yüzde 160 olduğunu belirten Tutdere, 2021 yılının Ağustos ayında 500 lira olan gram altının yüzde 100 artış yaşadığını ve bugün piyasalarda 1.000 liraya dayandığını söyledi.

“Ayçiçek yağına gelen artırımı altını geçmiş durumda” değerlendirmesinde bulunan Abdurrahman Tutdere, listesindeki artırım oranlarını şöyle aktardı:

‘Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 5.82’den satılan toz şekerin yüzde 320 artış ile birlikte 26 lira 90 kuruşa, 0.88 liradan satılan yumurtanın adet fiyatının 2.79 liraya, kilosu ortalama olarak 5.37 liradan satılan buğday ununun fiyatı 31 liraya, 145 liradan satışa sunulan mutfak tüpü ise 315 liraya çıktı. 1 kilogram ekmeğe yapılan yüzde 211 artırım sonrası 6.43 TL olan 1 kilogram ekmek k 20 liraya çıktı.’

Doğalgaz ve elektrik artırımları rekora koşuyor

En son 1 Haziran tarihinde yapılan artırım ile birlikte son 1 yıl içerisinde endüstride kullanılan doğalgazın yüzde 601, konut için kullanılan doğalgazın ise yüzde 146 zamlandığını belirten Abdurrahman Tutdere, doğalgaza 13 sefer ve elektriğe de 12 defa artırım geldiğini söyledi. Tutdere, listesinin devamında dört kişilik bir aileye geçtiğimiz yıl 230 lira gelen elektrik faturasının bu yıl 400 lira geldiğini aktardı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.