CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘konut’ reaksiyonu: ‘Banker Erdoğan mısın sen?’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “önemli fedakârlıklarla yürüttüğünü” açıkladığı toplumsal konut projesi, 2023 seçimleri öncesinde iktidara “milletin parasıyla propaganda yapma” imkanı sağlayacak. Birinci gün müracaatları 1 milyona yaklaşan projeye 10 milyon müracaat yapılması halinde TOKİ, 500 TL müracaat fiyatı ve ortalama 70 bin TL peşinatla yalnızca konut satışı üzerinden 22.5 milyar TL’yi kasasına koyacak. Proje, “milletin parasıyla seçim propagandası yapılacağı” gerekçesiyle eleştiriliyor.

“İlk evim” ismi verilen projeye, birinci iki günde 1 milyon 500 binden fazla kişinin başvurduğu açıklandı. Yurttaştan “şartları taşımazsa iade edilecek” denilerek 500 TL müracaat fiyatı alınıyor. Son tarih olan 31 Ekim’e dek 10 milyon kişinin projeye başvurması durumunda TOKİ, 5 milyar TL kaynağı kasasına koyacak. Öte yandan kasımda yapılacak kura sonrası hak sahiplerinden 2+1 konut için 60 bin 800 TL, 3+1 konut içinse 85 bin TL peşinat toplanacak. Yurttaş, şimdi temeli dahi atılmayan konutlar için TOKİ’ye yaklaşık 22 milyar 500 milyon TL’lik kaynak sağlayacak.

TOKİ ÖDEME YAPMADI

Projeyi yürütecek olan TOKİ, “geçmişteki konut projelerinde topladığı müracaat fiyatlarını vaktinde iade etmediği” gerekçesiyle sabıkalı. Bir çevrimiçi şikâyet platformunda, fiyatlarını aylardır geri alamadıklarını” belirten çok sayıda yurttaş bulunuyor.

Yurttaşlardan biri, “Param nerede aşikâr değil. TOKİ’yi aradığınızda karşınızda size tahlil yolu sunan bir muhatap bulamıyorsunuz” diyor. Bir başkası ise “3 Aralık’ta kura çekildi ileti da geldi müracaat kurallarını taşımadığım için müracaatınız iptal oldu denildi. 22 Ağustos oldu hâlâ param yatmadı” diyor.

Bu ortada birtakım tenkitlere nazaran TOKİ’nin kasasına girecek olan 22.5 milyar TL ile “seçim öncesi yapılacak olan temel atma merasimleri finanse edilecek.. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da vakte yayılacak ve arka arda gerçekleştirilecek bu merasimleri oy toplamak için kullanacağı kaydediliyor.

HAZİNEDEN GARANTİ VER

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplumsal konut projesine ait toplumsal medya hesabından açıklama yaptı. “Erdoğan, biliyorum seçim öncesi para toplamak için yapıyorsun bunu. Sana inanalım istiyorsan, bu işe müteahhitlerin girmesi için hazineden gelir teminatı ver. Beşli çeteleri semirttin, asıl yoksul fukaranın konutu için garanti ver. Vermezsen, sen de biliyorsun ki bu proje bitmeyecek. Yoksa bu proje bir Banker Yakup zihniyetinden ibarettir. Topla paraları yoksul fukaradan, seçim sürecini finanse et. Banker Erdoğan mısın sen?” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.