Erdoğan’ın ‘müjdelediği’ kent hastanesine üç itiraz: Açılmadan kamu ziyanına neden oldu

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 21. Kuruluş Yılı Programında yaptığı açıklamada, “Ankara’da ikinci kent hastanesini de açıyoruz” tabirlerini kullandı.

Ankara Tabip Odası, Sıhhat ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi ve Devrimci Sıhhat Çalışanları Sendikası, temeli 2013’te atılan yaklaşık 9 yıldır tamamlanamayan 3 bin 624 yataklı Etlik Kent Hastanesi’ne ait açıklama yaptı. İtirazlarını üç başlık altında sıralayan meslek örgütleri hastanenin açılmadan kamu ziyanına neden olduğunu söz etti.

ŞEHİR HASTANESİ İÇİN 5 HASTANE DAHA KAPANACAK

Etlik Kent Hastanesine 1,1 milyar euro yatırım bedeli öngörüldüğünü, kontrat bedelinin ise 2,2 milyar euro olduğunu belirten sıhhat meslek örgütleri hastanenin açılabilmesi için öncelikle Etlik İhtisas Hastanesi’nin kapatıldığını hatırlattı.

Kentte faaliyet gösteren beş kamu hastanesi daha kent hastanesinin açılmasıyla kapanacağı, bunların Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH), Sami Ulus EAH, Onkoloji EAH, Etlik Zübeyde Hanım EAH, Ulucanlar Göz EAH olduğu belirtilen açıklamada, “Bu beş hastane vilayetimizde açılan Ankara Kent Hastanesi’nin üzerinde acil servis yükünü karşılamakta, poliklinik hizmetlerinde ise eş bedel hizmet üretmektedir. Sıhhat Bakanlığı, Etlik Kent Hastanesi ile Ankara Kent Hastanesinin ürettiği hizmete denk hizmet üreten beş kamu hastanesini kapatarak ve bu hizmeti 2,2 milyar euroya alacağı bir hastane açmaktadır” dedi.

Sağlık meslek örgütleri Etlik Kent Hastanesi’ne ait itirazlarını ise üç başlık altında sıraladı. Projenin toplam mühletinin 28,5 yıl olduğunu, üretimin firmalardan kaynaklı sıkıntılar nedeniyle 3 yıl 6 ay değil 8 yıl 9 ay sürdüğünü söyleyen meslek örgütleri itirazlarını şu formda sıraladı:

“BİRİNCİ İTİRAZ: Projenin toplam müddeti 28,5 yıldır. Projenin inşaat mühleti firmalardan kaynaklı meselelerden ötürü 3 yıl 6 ay değil, 8 yıl 9 ay sürmüştür. Hasebiyle inşaat mühletinin uzaması toplam proje mühletini uzatmaması gerekir (temel atıldığı tarih itibariyle 28,5 yıllık mühlet başlamıştır). İnşaat süresindeki uzama işletme mühletinden düşmelidir. Yani firmanın toplam işletim müddeti 25 yıl değil, 20 yıl olmalıdır. Türkerler firması toplam işletim mühletini 24 yıl olarak açıklamaktadır. Kent Hastaneleri projelerinde firma inşaatı erken tamamlaması durumunda erken tamamladığı devir işletme müddetine eklenmektedir. Geç kalınması durumunda da işletme mühletinden düşürülmesi gerekmektedir. Etlik Kent Hastanesine 1,1 milyar euro yatırım bedeli öngörülmüştür; kontrat bedeli ise 2,2 milyar eurodur. Kamuya işletme devri boyunca önemli yük getirecek projede inşaat mühletinin uzaması nedeniyle işletme müddetinin kısaltılmaması kamu ziyanını artıracaktır.

İKİNCİ İTİRAZ: Proje temel atılma devri ele alındığında 2017 yılında teslim edilmesi gerekirdi. Hastane açıldıktan sonra 24 yıl mühletle hastanenin Sıhhat Bakanlığı’nca belirlenmiş hizmetleri (radyoloji, nükleer tip, radyoterapi, radyoloji, cerrahi, tıbbi laboratuvarlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri, sterilizasyon hizmetleri, tıbbi atik, hastane bilgi idare sistemleri, hasta karşılama ve refakat hizmetleri, yardım masası, yemek, paklık, çamaşır, güvenlik, otopark, teknik bakim tamirat, biyomedikal hizmetler) firma tarafından sunulacaktır. Tesise ait hizmet bedeli uygulamasında 5 yılda bir Pazar (piyasa) Testi ile yeni ihalelerin yapılması gerekmektedir. Şirket hastaneyi 2017’de teslim etseydi bu yıl içinde bu hizmetlerde ihalenin yenilenmesi gerekiyordu. Sıhhat Bakanının meclis bütçe sunumlarında söz ettiği 5 yılda bir ihalenin yapılması kamu faydası sağlayacağı tarafındaki sözü projenin geç teslimi nedeniyle mümkün olmayacaktır

ÜÇÜNCÜ İTİRAZ: Mukavelelerde fesih nedenlerinden biri de şirketin projeye ‘uzun müddet orta vermesi’dir. Çok önemli manada projede gecikme yaşanmıştır. Kent Hastaneleri projelerinde genel itibariyle, müddetinde tamamlamama nedeniyle her 30 günü aşan gecikme nedeniyle kademe toplam bedelinin yüzde 0,03 pahasında ceza kesilmekte ve ceza bedeli basamak toplam bedelin yüzde 10’nunu geçememektedir. Şirkete bugüne kadar gecikmeden kaynaklı ceza kesilip kesilmediği bilinmemektedir. Ankara sıhhat emek ve meslek örgütleri olarak, Sıhhat Bakanlığı’nın bu üç noktada en kısa müddette kamuoyunu aydınlatmasını ve sürecin şeffaf bir formda yürütülmesini talep ediyoruz.” (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.