Fransa’da halk genel seçimin birinci çeşidi için sandık başına gitti

Fransa’da milletvekillerinin belirleneceği genel seçimlerinin birinci çeşidi başladı. Oy kullanma süreci Fransa’nın ana kara topraklarında, lokal saatle 08.00’da başladı, 18.00’de sona erecek. Büyük kentlerde ise saat 20.00’a kadar oy kullanılabilecek.

Yurt dışı seçmenin halihazırda oy kullandığı seçimde, oy verme süreci saatleri deniz çok topraklarda ise farlılık gösterecek. Seçimde 6 bin 293 aday milletvekili olmak için yarışıyor. Birinci cinste bir adayın salt çoğunluğu sağlayamadığı sandalyeler için ikinci çeşit yapılacak.

Araştırma şirketleri, sandıkların kapanmasından itibaren seçimin varsayımı sonuçlarını vermeye başlayabilecek. Seçimlerin 19 Haziran’da düzenlenecek ikinci cinsine, yüzde 12,5 ve üzeri oy alan adaylar katılabilecek. Bu tıpta en fazla oyu alan aday milletvekili seçilecek.

GENEL SEÇİMDEKİ İTTİFAKLAR

Bu yılki genel seçimlerde iki ittifak öne çıkıyor. Nisan ayındaki cumhurbaşkanı seçiminin birinci tipinde 3’üncü olan çok solcu Fransa Boyun Eğmeyen Partili (LFİ) Jean-Luc Melenchon‘un teşebbüsüyle, “tarihi adım” olarak nitelendirilen LFİ, Yeşiller Partisi (EEVL), Sosyalist Partisi (PS) ve Komünist Partiyi (PCF) kapsayan “Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği” (Nupes) ittifakı kuruldu. Nupes ittifakı, mecliste salt çoğunluğu (289 sandalye) alarak, Melenchon’un başbakan olarak atanmasını hedefliyor.

MACRON İÇİN KIYMETLİ BİR SEÇİM

İkinci defa cumhurbaşkanı seçilen Macron’un vaatlerini yerine getirebilmesi için, genel seçimlerde mecliste salt çoğunluğu sağlayabilmesi ve hükümeti kurabilmesi büyük ehemmiyet taşıyor. Fransız basını, son günlerde Macron’un liderliğindeki ittifakın mecliste çoğunluğu elde edemeyebileceğini yazıyor. Ipsos-Sopra Steria şirketlerinin 6-7 Haziran’da yaptığı seçim anketine nazaran, genel seçimlerde Ensemble ittifakı, mecliste 260 ila 300 milletvekili elde edecek. Nupes’ün 175 ila 215 sandalye, merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi (LR), Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği (UDI) dahil çeşitli sağ partilerin toplam 35 ila 55 sandalye alması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci cinste Macron’un rakibi olan çok sağcı Marine Le Pen‘in de aday olduğu genel seçimlerde, Le Pen’in partisi Ulusal Birlik’in (RN) 20 ila 50 milletvekili çıkaracağı iddiasında bulunuluyor. Fransa Başbakanı Elisabeth Borne‘un yanı sıra kabinedeki 14 bakanın aday olduğu genel seçimde, milletvekili seçilemeyen başbakan da dahil bakanların kabineden istifa edecekleri daha evvel belirtilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.