Hollanda’da devlet yetkililerin yanılgısı nedeniyle 1675 çocuk ailelerinden alındı

CBS, çocuk bakımı takviyelerinin berbat yönetilmesi yüzünden 2015-2021 yıllarında, tüzel, toplumsal ve mali sıkıntılar yaşayan ailelerden devlet muhafazasına alınan çocuk sayısını bildirdi.

Açıklamaya nazaran, Vergi Dairesi tarafından yapılan yanlış hesaplamalar nedeniyle, “evrakta sahtecilik” üzere münasebetlerle çocuk bakım yardımları kesilen ve geçmişe dönük yüklü ölçüde ödeme talep edilen ailelerin, yaşadıkları maddi yıkımın akabinde bu kere de, bakımlarını ihmal ettikleri savıyla çocukları ellerinden alındı.

Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanlığının talebiyle bakım yardımı tablolarına ait güncelleme yapıldığı, 2015-2020 yıllarında 1115, 2021 yılında ise 560 çocuğun “yanlışlıkla” devlet müdafaası altına alındığı kaydedildi.

Açıklamada, aileler hakkında yürütülen soruşturmalar ile çocukların devlet müdafaası altına alınması ortasındaki bağın daha fazla araştırılması gerektiği belirtildi.

Hollanda’da hükümet, devlet müdafaasına alınan çocukların tekrar aileleriyle birleşebilmeleri ismine belediyeler ve gençlik bakım merkezleriyle ortaklaşa çalışma için geçen ay özel bir takım kurmuştu.

Hollanda Leiden Üniversitesinden pedagog ve hukukçuların yaptığı araştırmada, hukuk sisteminin, ailelerinin finansal açıdan zorluk yaşaması nedeniyle devlet müdafaasına alınan çocukları muhafazada yetersiz kaldığı saptanmıştı.

Yargıçların, çocukları devlet müdafaasına almanın mecburî olup olmadığı ve müdafaa altına alınan çocukların aileleriyle yine birleşme imkanlarını kâfi halde değerlendiremediği kaydedilmişti.

Hollanda Parlamentosu, araştırmanın bulgularını perşembe günü görüşecek.

BİNLERCE AİLE KAZARA “SAHTEKAR” İLAN EDİLMİŞ

Hollanda Vergi Dairesi, çocuk bakım yardımı alan kimi ailelerin, yanlışlı yahut eksik beyan, evrak yetersizliği, usulsüzlük ve evrakta sahtecilik üzere münasebetlerle ödeneklerinin kesilmesine ve yapılan yardımların geri alınmasına karar vermişti.

Aralık 2020’de Hollanda Parlamentosu tarafından kurulan araştırma kurulu, çocuk bakım yardımı alan on binlerce ailenin, devlet vazifelileri tarafından ezkaza “sahtekar” diye yaftalandığını ve bu aileler hakkında süreç yapıldığını ortaya çıkarmıştı.

Komitenin hazırladığı raporda, çocuk bakım yardımı alan ailelerden belirli etnik kökenden gelenler ve ikili vatandaşlık sahibi olanlar hakkında yapılan gelir incelemelerinde, devlet vazifelilerinin kusur yaptığı belirtilmişti.

Ayrımcılık yapıldığının ortaya çıkmasıyla Ocak 2021’de hükümet istifa etmiş, ayrıyeten ayrımcılığa uğrayan ve bakım yardımının kesilmesi sebebiyle mağdur olan ailelere tazminat ödenmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.