İlk Android 14 sürümü yayınlandı! İşte NASA logolu yeni sürüm!

Şubat ve Mart aylarında iki geliştirici ön izlemesi yayınlayan Google, kullanıcı ara yüzünde birkaç değişiklik yaptığı ilk Android 14 Beta’yı güncellemesini yayınladı. Yeni sürüm, Pixel 4a 5G ve diğer yeni modelleri için kullanılabilir durumda.

Android 14 Beta yayınlandı

Yeni sürümün bir diğer önemli özelliği kablosuz olarak kullanıma sunulan ilk Android 14 sürümüdür. Desteklenen bir cihaza sahipseniz bu güncellemeyi bildirim şeklinde OTA güncellemesini gibi alabilirsiniz. Yeni yazılımı test etmek isteyen kullanıcılar, telefonlarını Android beta web sitesine kaydederek bunu yapabilirler. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise yeni güncellemenin kararlı bir yapıya sahip olmadığı gerçeği.

Bolca çözülmemiş hata ve deneysel özellikler olduğu için yeni güncellemeyi günlük kullandığınız cihaza indirmemek en seçenek gibi görünüyor.

Android 14 beta 1 maalesef çok yeni özelliklerle gelmiyor, ancak yine de bakmaya değer birkaç ilginç özellik bulunuyor. İlginç özelliklerden ilki, artık uygulamalarla etkileşim kurarken görebileceğimiz yeni bir geri oku özelliğimiz var. Google, “geri hareket anlayışını ve kullanışlılığını (geliştirerek)” hareketlerle gezinme deneyimini iyileştirecekerlini söylüyor.

Diğer dikkate değer özellik ise, uygulamaların kullandıkları sistem paylaşım sayfalarına özel eylemler ekleme yeteneğidir. Doğrudan paylaşım sistemi, paylaşım hedeflerinin sıralamasını belirlemek için daha fazla uygulamayla uyumlu çalışacak.

Son değişikliğe bakacak olursa bu yenilik daha çok geliştiricilerin uygulamaları ve oyunlarıyla vektör grafikleri oluşturmasına ve işlemesine olanak tanıyan Android’in Yol API’si olacak. Güncelleme, geçiş efektlerini etkinleştirerek daha iyi grafiklere izin verirken, bir AndroidX kitaplığı API 21 sayesinde geriye dönük uyumluluk da sağlıyor.

Genel kullanıcı açısından baktığımızda ilk Android 14 beta sürümünde pek fazla bir şey yok gibi görünüyor. Yayınlanacak çok sayıda beta sürümünün ardından, Android 14’ün bu yılın sonlarında kullanıma sunulması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir