İspanya Parlamentosu ‘sadece evet, evet demektir’ tasarısını onayladı

İspanya Parlamentosu, cinsel hücum davalarında isteğin belirleyici olmasını sağlayan ve hayatta kalanları kendilerine karşı şiddet yahut gözdağının kullanıldığını kanıtlamak zorunda kalmaktan kurtaran bir yasa tasarısını onayladı.

Halk ortasında “Yalnızca evet evet demektir” olarak bilinen yasa tasarısı, İspanya hukukundaki meçhul istek tarifiyle çaba etmeyi amaçlıyor. Yasa, cinsel kabahat hareketinin gerçekleşip gerçekleşmediğine karar vermek için uzun müddettir şiddet, direniş yahut yıldırma ispatlarına dayanıyordu.

Yeni yasa, rızayı bir kişinin iradesinin açık bir sözü olarak tanımlayarak, sessizliğin yahut pasifliğin isteğe eşit olmadığını ortaya koyuyor. İstek dışı cinsel bağ saldırganlık olarak kabul edilebilir ve 15 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılabilir.

Değişiklik sonrası parlamentoda verdiği demeçte eşitlik bakanı Irene Montero şunları söyledi: “Bugünden itibaren İspanya tüm bayanlar için daha özgür ve daha inançlı bir ülke. Şiddeti özgürlükle, endişeyi istekle değiştireceğiz.”

MUHAFAZAKAR VE SAĞ PARTİLERDEN RED ALDI

Tasarı uzun müddettir İspanya’nın sol koalisyon hükümeti tarafından destekleniyordu ve sırf muhafazakar Halk partisi ve çok sağ Vox partisi tasarıya karşı oy kullandı.

Tasarıda cinsel cürüm işleyen küçüklerin cinsel eğitime zarurî tutulması, cinsiyet eşitliği eğitimi verilmesi ve cinsel taarruzdan kurtulanlar ve aile üyeleri için 24 saat kriz merkezleri ağı oluşturulması üzere tedbirlere de yer veriliyor.

Tasarının temeli ise 2016 yılında Pamplona’daki San Fermin boğa koşusu şenliğinde bir toplu tecavüz olayına dayanıyor. Gerçekleşen olaydan sonra davadaki beş sanık cinsel istismardan hatalı bulunmuş, lakin daha sonra mağdur olan kişi itiraz etmediği için tecavüz etmedikleri kabul edilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.