Issız bir adaya düşen genç Robinson Crusoe’nun hayatta kalma gayreti

Dünya edebiyatının parmakla gösterilen ender klasiklerden biridir elimizdeki roman. Yayınladığında çok satan ve okunan Robinson Cruse, bir adaya düşen Cuma isimli karekterin hayat mücadesini merkeze taşıyor.

Genç Robinson Crusoe denizlere açılmak, macera yaşamak ve bir servet kazanmakistemektedir. Lakin birkaç seyahatten sonra gemisi müthiş bir fırtınaya yakalanır,bütün arkadaşları denizde kaybolur ve Robinson da canını sıkıntı kurtarır.

Robinson ıssız bir adaya çıkmayı başarmıştır, lakin burada tek başına nasıl hayatta kalacaktır? Robinson Crusoe’nun ıssız adadaki hayat macerası, kültürü derinden etkilemiş çok değerli bir yapıttır.

Sonraki yüzyıllar boyunca yazılmış bütün ada maceralarının ve insanların ıssız ada hayallerinin temelinde bu eser yatar..

100 Temel Eser arasında

Pek çok şahsa ilham kaynağı olan roman, Ulusal Eğitim Bakanlığı 100 Temel Eser ortasında da yer alıyor.

Adaya düşen Cuma’nın 28 yıl tek başına yaşaması, hayata tutunma gayretini çarpıcı biçimde anlatan muharrir, bu kitapla ismini edebiyat dünyasına altın harflerle yazdırdı.

Servet peşinde bir maceracı

Genç Robinson Crusoe denizlere açılmak, macera yaşamak ve bir servet kazanmak istemektedir. Lakin birkaç seyahatten sonra gemisi fecî bir fırtınaya yakalanır, bütün arkadaşları denizde kaybolur ve Robinson da canını sıkıntı kurtarır.

Sayfa: 336

Hayatta kalma mücadelesi

Robinson ıssız bir adaya çıkmayı başarmıştır, lakin burada tek başına nasıl hayatta kalacaktır? Robinson Crusoe’nun ıssız adadaki ömür macerası, kültürü derinden etkilemiş çok kıymetli bir yapıttır. Sonraki yüzyıllar boyunca yazılmış bütün ada maceralarının ve insanların ıssız ada hayallerinin temelinde bu eser yatar..

Daniel Defoe

Daniel Defoe hakkında

Daniel Defoe (1660-1731) Londra’da varlıklı bir ailede dünyaya geldi. Düzgün bir akademik eğitimin akabinde ticarete atıldı. Çetin ve macera dolu bir ticaret hayatının akabinde siyasi yergilerle yazarlığa başladı.

Gözü pek bir gazetecilik mesleği ve pek beğenilen didaktik yapıtlarının akabinde, geç sayılabilecek bir yaşta onu dünya edebiyatının başköşelerinden birine yerleştiren Robinson Crusoe romanını yazdı.

Ölümsüz bir macera romanı

Defoe bu ölümsüz yapıtında, gemi kazası sonucu düştüğü ıssız bir adada hayatta kalma çabası veren Robinson Crusoe’nun kıssasını ustalıkla anlatır.

İnsan tabiatını çok güzel tanıyan müellif güçlü kalemi ve yalın üslubuyla insanlık tarihinin her devrinde, her okurun kendisinden bir şeyler bulabileceği bir kahraman yaratmayı başarır. Çeşitli bahislerde pek çok eser yazan Defoe, İngiliz romanının kurucularından sayılır.

İletişim için:

[email protected]

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.