Joe Biden ile görüşen Stoltenberg’den Türkiye açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD Lideri Joe Biden ile görüşmesinin akabinde gazetecilere verdiği demeçte, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği hakkındaki soruya, “Bir müttefik, Türkiye, kaygılarını lisana getirdiğinde, her vakit yaptığımız şeyi yapmalıyız, yani oturup bu tasaları ele almalı ve sonra ileriye gerçek ortak bir yol bulmalıyız. Türkiye değerli bir müttefik” dedi.

ABD’yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Beyaz Saray’da ABD Lideri Joe Biden ile bir ortaya geldi. Görüşme sonrası Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilere demeç veren Stoltenberg, Lider Biden, Lider Yardımcısı Kamala Harris ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile “harika bir toplantı” yaptığını tabir etti.

“BAŞKAN PUTİN DAHA AZ NATO İSTEDİ FAKAT DAHA FAZLASINI ALIYOR”

ABD’yi Ukrayna’ya verdiği takviye için takdir eden Stoltenberg, ABD’nin takviyesinin savaş alanında her gün fark oluşturduğunu söz ederek, “Başkan Putin daha az NATO istedi ve bu nedenle Ukrayna’yı işgal etti, fakat daha fazlasını alıyor” dedi.

Bu ay İspanya’nın başşehri Madrid’de yapılacak olan NATO Başkanlar Doruğu’na değinen Stoltenberg, kelam konusu tepenin “güvenlik için çok kıymetli bir vakitte gerçekleştiğini” belirterek, Biden ile İspanya’da bir ortaya gelmeye dört gözle beklediğini tabir etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın gidişatına ait gelen soruyu yanıtlayan Stoltenberg, savaşlar tabiatı gereği öngörülemez olduğunu ve bu nedenle hazırlıklı olunması gerektiğini söz ederek, kelam konusu savaşın Ukraynalıların ülkelerini savunmak için ağır bir bedel ödediği bir yıpratma savaşı haline geldiğini açıkladı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın “müzakere masasında biteceğine” inandığını aktaran Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO’nun takviyesine gereksinimi olduğunu dikkat çekti.

“TÜRKİYE KIYMETLİ BİR MÜTTEFİK”

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini veto etmesi hakkında gelen soruya ise Stoltenberg, sorunun çözüleceğine olan inancını lisana getirerek, “Bir müttefik kaygılarını lisana getirdiğinde, her vakit yaptığımız şeyi yapmalıyız, yani oturup bu kaygıları ele almalı ve sonra ileriye hakikat ortak bir yol bulmalıyız. Türkiye, İsveç ve Finlandiya ile yakın temas halindeyiz” dedi.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan üst seviye yetkililer ile yakında bir toplantı düzenleyeceğini hatırlatan Stoltenberg, Türkiye’nin “önemli bir müttefik” olduğunu kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.