Kent hastanesinin inşaatı durdu, maliyeti 3 kat artabilir

Trabzon’da deniz dolgusuna yapılan ve tartışmalara neden olan 900 yataklı kent hastanesi inşaatı, artan maliyetler nedeniyle durdu. AKP Milletvekili Salih Cora, Kalyon İnşaat ile yapılan mutabakatın feshedildiğini açıklarken, CHP Ortahisar Meclis Üyesi Cüneyt Şiddetli, 1.1 milyar liraya mal olacak olan hastanenin maliyetinin 3 kat artacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın 900 yataklı Trabzon Kent Hastanesi üretim ihalesini yaklaşık 1.1 milyar liraya alan Kalyon İnşaat, Şubat ayında Şenol Güneş Spor Kompleksi yanındaki dolgu alanında imale başladı. Yapıldığı yer nedeniyle tartışmalara neden olan ve yerde çökme olduğu ileri sürülen hastanenin inşaatı geçtiğimiz günlerde durdu. Mukavele gereği 2023 yılında tamamlanacağı açıklanan hastanenin inşaatının artan maliyetler nedeniyle durduğu ileri sürüldü.

ANLAŞMA FESH EDİLDİ

AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora, hastane inşaatının durduğu kabul ederek, şirket ile Sıhhat Bakanlığı ortasında fesih süreci gerçekleştiğini açıkladı. Hastanenin yakın vakitte yine ihale edileceğini açıklayan Cora, “Şehir hastanesi şu anda evvel yavaşladı, sonra Sıhhat Bakanlığı ile ilgili yüklenici firmanın görüşmesi oldu. Fiyat farkı konusunda mutabakat sağlanamadı. Bunun üzerine Sıhhat Bakanlığı tasfiye yolunu seçti. Keşke tasfiye olmadan, daha süratli halde tahlile kavuşsaydı. Oluşan fiyatlardan, talepler örtüşmeyince bu yol tercih edildi. Yerinde tespitler yapılarak oluşan tasfiye komitesi ile süreç tamamlanacak” dedi.

“MALİYET 3 KAT ARTACAK”

Yapıldığı yer nedeniyle tartışma konusu olan hastane inşaatının ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdan etkilendiğini vurgulayan Ortahisar Belediye Meclisinin CHP’li meclis üyesi Cüneyt Güçlü, “Ülkenin ekonomik durumu Kent Hastanesini de vurdu. Artık yine ihale yapacaklar. Muhtemelen, birebir firma en az üç katı fiyatla ihaleyi alacaktır diye düşünüyorum. Taşeronlar işi bırakınca bu türlü bir durum oluştu. Durum sahiden düşünceli. Maliyeti de en az 3 kat artmış olacak” diye konuştu.

“FİYAT FARKI ÖDENMESİNE KARŞIN MUTABAKAT BOZULDU”

Gelecek Partisi Trabzon Vilayet Lideri Hasan Kamil Velioğlu ise artan inşaat maliyetleri nedeniyle hastanenin imalinin yarı kaldığını lisana getirdi. Kalyon inşaatın ziyan etmesi üzerine karşılıklı anlaşılarak fesih sürecinin gerçekleştiğini lisana getiren Velioğlu, “TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranında fiyat farkı ödenmesine karşın muahede fesih edildi. Kalyon İnşaat ziyan etmesin diye iptal edilen ihale artık tekrar ihaleye çıkacak ve bu ihaleyi daha yüksek bedelle tekrar Kalyon İnşaatın alacağını da göreceğiz. Pekala, Kalyon ziyan etmesin diye millet ziyan uğratılmış olmuyor mu? Her ziyan eden müteahhidin ziyanını devlet karşılıyor mu? Yoksa yalnızca 5’li çeteye özel bir uygulama mı? Şayet karşılıyorsa neden ziyan eden esnafa çiftçiye çabucak hacizler gönderiliyor?” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.