Kentte 103 kişi KKKA hastalığına yakalandı, 3 kişi öldü

Erzincan’da Mayıs ayından itibaren 134 kişi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı sebebiyle hastaneye müracaat etti. 103 hastanın test sonucu olumlu çıkarken, 3 kişi ise hayatını kaybetti.

Orta Anadolu ve Doğu Karadeniz’in Orta Anadolu’ya komşu vilayetleri başta olmak üzere bilhassa Kelkit Vadisi alanında her yıl birçok KKKA olayı görülüyor.

Hastalığa Erzincan’ın merkezinde ve ilçelerinin kırsal bölümlerinde de yaygın olarak rastlanırken, havaların ısınmaya başladığı Mayıs ayından itibaren kenelerden insanlara geçen KKKA hadiselerinde artış yaşanıyor. Dönem boyunca kentte 3 kişi kene ısırması sonucu hayatını kaybederken, 100’ün üzerinde bireye KKKA tanısı koyuldu.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitin ve Araştırma Hastanesinde misyonlu Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Faruk Karakeçili, bu artışın Eylül ayının sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Doç. Dr. Faruk Karakeçili son 10 yılın en yüksek hadiselerini gördüklerini söz ederek şöyle konuştu:

“Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı bölgemizin önemli sorunu. Olağan koşullarda son yıllarda bir artıştan bahsetmiştik. Mayıs ayının ortalarında konuşmuştuk, dönemin birinci başladığı periyotlarda.

“SON 3 YILDAKİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKTİK”

Son 10-11 yıla baktığımız vakit aslında Erzincan ve etraf vilayetlerde daha az hasta takip ediyorduk lakin bilhassa pandemi ile birlikte son 3 yıldaki artışa dikkat çekmiştik. Bu yıl da tekrar beklediğimiz üzere çok yüksek sayılarla gidiyoruz. Yeni durumumuza baktığımız vakit Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak şu an kliniğimizde toplam 11 tane yatan hastamız var. Ağır bakımda yatan hastamız yok.

Bu periyoda baktığımız vakit, Mayıs ayında konuştuğumuzda 9 tane olumlu hastamız vardı fakat şu ana kadar, şu tarihe kadar bize başvuran 134 tane kuşkulu hasta oldu. Bunların 103 adedinin test sonucu kesin olumlu çıktı.

100’ün üzerinde bir müspetlik oranımız var. 5 tane hastamızın şimdi sonucu çıkmadı, klinikte yatıyor lakin 100’ün üzerinde pozitifliğimiz var. Maalesef 3 tane vatandaşımız da hayatını kaybetti bu devir boyunca. Bir tanesi ağır bakıma alınmıştı, yaşlı bir hastamızdı ancak öbür 2 hastamız daha genç yaşlardaydı. Bu 3 vatandaşımızı maalesef hastalık nedeniyle kaybettik.

Bu yıl da hala dönem bitmedi, müracaatlar ağır bir formda devam ediyor. Vatandaşlarımızı tekrardan uyarmak istiyoruz. Keneye karşı biraz daha dikkatli olsunlar. Kene tutulması durumunda da en süratli bir biçimde sıhhat kuruluşlarına başvurmalarını öneriyoruz.” (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.