Kilis’te alternatif eser olarak ekilen çörek otundan 5 bin ton rekolte bekleniyor

Tarımsal faaliyetlerde zeytin, üzüm, buğday, arpa, mısır ve biber üzere eserlerin ekim alanlarıyla ön plana çıkan Kilis’te, çiftçiler son yıllarda alternatif eserlere yönelmeye başladı.

Girdi maliyetlerindeki düşüklük ve yüksek getirisinden ötürü kentte üretim alanı genişleyen çörek otundan yüksek yarar elde eden çiftçiler, eserlerini baharatçılar ile ilaç ve kozmetik endüstrisine satıyor.

Kilis Ziraat Odası Lideri İbrahim Kara, AA muhabirine, çörek otunda gübrenin az kullanıldığını, bunun da maliyetleri düşürdüğünü tabir etti.

Kara, “5 yıldır Kilis genelinde çörek otunun ekim alanı artarak devam etti. Bu sene 50 bin dönümün üzerine çıkmış bulunmaktayız. 50 bin dönüm kişnişimiz, 5 bin dönüm de kimyonumuz şu an ekili. Alternatif eser olarak ekiyoruz. Zira maliyeti düşük. İlaç kullanmıyoruz. İklim koşullarına daha uygun oluyor.” diye konuştu.

Diğer vilayetlerle kıyaslandığında çörek otunda dönüm başına daha fazla eser aldıklarını lisana getiren Kara, Kilis’te yetişen çörek otunun aromasının da daha hoş olduğunu belirtti.

Toplamda 5 bin ton rekolte beklediklerini anlatan Kara, dayanak verildiği vakit üretim alanlarının daha da genişleyeceğini ve çiftçinin daha çok yarar elde edeceğini kelamlarına ekledi.

5 yılda 10 kat arttı

Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği Lideri Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu da Türkiye’de tıbbi aromatik bitkilerin üretim alanının genişlediğini, bu eserlerin dış ticarette değerli bir pozisyona geldiğini söyledi.

Kilis’te son 5 yıl içerisinde çörek otu tarımının 10 kat arttığına işaret eden Şekeroğlu, “Ekim alanı birinci başlarda birkaç tarlada yapılırken bugün 50 bin dönümün üzerine çıktı. Ocak ayında ekimi, temmuz ayında ise hasadı yapılıyor. Susuz alanda rastgele bir ilaç kullanılmadan dekara 150 kilogram, sulu alanlarda ise 250 kilograma kadar randıman veriyor.” dedi.

Şekeroğlu, Kilis’in karasal ve Akdeniz ikliminin birleştiği noktada bulunduğuna, bu nedenle yetişen çörek otundaki aromatik unsurların daha yüksek olduğuna dikkati çekti.

Çiftçi Ömer Şahan da genelde buğday, arpa yetiştirdiğini, bu yıl birinci defa 60 dönüme çörek otu ektiğini ve yüksek randıman beklediğini söyledi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.