Marek Hamsik: Geçen sezonki başarıyı tekrarlamamız kıymetli

Spor Toto Üstün Lig’de 2021-2022 dönemini dorukta tamamlayan Trabzonspor’un Slovak oyuncusu Marek Hamsik, yeni dönemde üst üste ikinci şampiyonluğu elde etmek istediklerini ve bunu başaracak güçte olduklarını söyledi.

Yeni dönem hazırlıkları kapsamında Slovenya’nın Kranj kentinde kamp yapan bordo-mavili grubun yıldız isimlerinden Marek Hamsik, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Hamsik, geçen dönem sonunda şampiyonluk sevincini bordo-mavili taraftarlarla birlikte yaşadıklarını belirterek, “Açıkçası kişisel olarak tatilde çok bir şey yapmadım. Trabzon’da taraftarla birlikte yeteri kadar kutlama yaptık. Ben de bunun tadını çıkardım. Toplamda esasen 6 tane kutlama oldu. Bu da benim için kafiydi.” dedi.

Trabzon’a erken gelerek dönemin birinci çalışmasından itibaren grupta yer aldığı hatırlatılan Slovak futbolcu, “Şu an fizikî olarak kendimi çok uygun hissediyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse de uzun bir tatil yaptım. 5-6 haftalık bir tatil süreci geçirdim. Daha evvelki dönemlerde fazla tatil yapma fırsatım olmamıştı. Düzgün dinlendim, ailemle birlikte vakit geçirdim. Dönemin şu an için en kıymetli devrindeyiz. Maçlara hazırlanmak için en düzgün devir. Biz de zati buna odaklanmış durumdayız. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum.” diye konuştu.

Hamsik, dönem bitiminde “Şampiyon 61” yazısını dövme yaptırmasına taraftarlardan çok hoş yansılar geldiğini belirterek, “Taraftarlarımız için bu kupa tahminen birinci değil fakat uzun mühlet sonra geldiği için farklı mana tabir ediyor. Benim için birinci şampiyonluk. Kazandığım birinci lig kupası olduğu için çok farklı değeri var. Dövmemi gördüklerinde çok beğendiler, hoş tepki aldım. Ben de onlara teşekkür ediyorum.” tabirlerini kullandı.

İyi bir kamp devri geçirdiklerini vurgulayan Hamsik, “Şartlarımız, kaldığımız otelimiz çok yeterli. Hiçbir şeyin eksikliğini çekmiyoruz. Güç bir dönem olacak. Rakiplerimiz tekrar yarışın içine dahil olmaya çalışacak. Kesinlikle düzgün transferler yapacaklardır. Bizim için bu dönem, geçen sezonki başarıyı tekrarlamamız değerli. Kolay olmayacak, geçen dönemden tahminen daha güç olacak ancak bunu yapacak gücümüz zati var.” biçiminde konuştu.

“Rakip grupların yaptığı atılımları takip ediyorum”

Slovak futbolcu, İstanbul’un şampiyonluğa oynayan gruplarının transferlerini, yaptığı atakları takip ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Onları gün gün takip etmeye çalışıyorum. Geçen seneye baktığımızda, bu sene özelinde İstanbul’daki büyük ekiplerin yarışa tekrar dahil olmak, yeterli bir iş çıkarmak için uğraş edeceğini iddia edebiliyorsunuz. Geçen sene bizim ekibimiz çok düzgün bir iş çıkardı. Bu sene bilhassa Avrupa’da da var olduğumuzu düşününce, olağan kolay olmayacak. Şampiyonlar Ligi’nde olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Avrupa maçlarını düşündüğümüzde alışılmış ki lig kolay olmayacaktır ancak biz bunu yapacak güçteyiz.”

Trabzonspor’un pek yeterli bir takıma sahip olduğun lisana getiren Hamsik, “Çünkü pek âlâ transferler yapıldığını düşünüyorum. Olağan ki ortamızdan ayrılan oyuncular var. Baktığımızda Anthony Nwakaeme nitekim değerli bir oyuncu. Onu katiyen özleyeceğiz. Kadro kusursuz bir dönemi geride bıraktı. Lakin futbolda bu türlü durumlar oluyor. Bunu kabullenip, devam etmemiz gerekiyor. Bu sene baktığımızda pek düzgün çalışıyoruz. Güzel oyuncular ortamıza katıldı ve çalışma usulümüz çok güzel. Kulübün işleyiş şekli çok yeterli. Önümüzdeki dönemi dört gözle bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Hamsik, Maradona üzere bir oyuncunun forma giydiği Napoli’de ve kısa müddette Trabzonspor’da grubun değerli isimlerinden biri haline gelmesine ait soru üzerine, şunları söyledi:

“Nedenini açıkça bilmiyorum. Bunu kulübe ya da taraftarlara sormak, gerçek yanıtı almak açısından daha yeterli olacaktır. Benden daha büyük isimler var burada. Bilhassa yerli oyuncularımız Abdüş (Abdülkadir Ömür), kaptanımız Uğurcan (Çakır) benden daha kıymetliler. Geçen sene daima birlikte çok büyük bir iş başardığımızı düşünüyorum. Zira kente gittiğimizde bunu kime sorarsanız sorun size birebir yanıtı verecektir. Onlar ismine çok memnunum. Onların da bu tarihin modülü olmasından çok memnunum. Kendi adıma bu büyük tarihin kesimi olduysam, keyifli olurum.”

Kasım’da jübile maçıyla ulusal ekibi bırakacak

Slovakya Ulusal Ekibi mesleğini noktalama kararına ait Marek Hamsik, “Milli grup mesleğimi bitirme açısından hakikat anın bu olduğunu düşündüm. Kasım ayında bir jübile maçıyla Slovakya Ulusal Kadrosu formasına veda edeceğim. Taraftarlara bu halde veda etmiş olacağım. Bakıldığında ulusal ekip tarihinde en fazla gol atan oyunculardan biri olmak çok hoş bir his. Kimi şeyleri düşünüp, yanlışsız anın bu olduğuna inanıp, kararımı verdim.” diye konuştu.

Sözleşmesinin dönem sonu biteceği hatırlatılan oyuncu, meslek planının sorulması üzerine, “Bilmiyorum. Bu mevzu hakkında hiç düşünmedim. Şu anda tek aklımda olan Trabzonspor formasıyla bir dönemin daha tadını çıkarmak. Bir dönem daha oynayıp, ondan sonra neler olacak daima birlikte göreceğiz.” karşılığını verdi.

Hamsik, grupta en çalışkan futbolcunun kendisi olduğu tarafında yapılan yorumlarla ilgili ise “Kadronun tamamına baktığında herkesin çok çalışkan olduğunu söyleyebilirim. Çok profesyonel biçimde herkes gelip antrenmandan evvel ve antrenmandan sonra salonda çalışıyor. Hocalarımızın da çok memnun olduğunu söylüyorum. En çalışkan sorulduğunda tüm kadroyu söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Teknik yönetici Abdullah Avcı ile ilgili niyetlerini de aktaran Slovak futbolcu, “Hocamızın çok zeki bir antrenör olduğunu söylemeliyim. Geçen yılki şampiyonlukta o da hak ettiği şampiyonluk ile buluşmuş oldu. 1 yıldır çalışıyoruz tahminen ancak onunla birlikte çalışmaktan, onun için oynamaktan pek memnunum.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.