Meta’nın çeyrek cirosu birinci kez düştü

Getty Images Mark Zuckerberg şirketin metaverse yatırımlarını artırmasını hedefliyor

Facebook ve Instagram’ın sahibi olan Meta’nın ikinci çeyrek cirosu, şirket tarihinde birinci kez bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran düşüş gösterdi.

Ciro yüzde 1 düşüşle 28,8 milyar dolara geriledi.

Analistler, şirketin yıllardır süren büyümesinin artık doruğa ulaşmış olabileceğinden telaş ediyor.

TikTok üzere rakiplerin süratli büyümesi Meta’nın sahibi olduğu platformların popülerliğini azaltırken reklamverenlerin bütçelerine yönelik rekabeti de artırdı.

Küresel reklam bütçesinin yüzde 20’si Meta’ya gidiyor.

Yatırımcılarıyla bilgi paylaşan Meta, reklam gelirlerinin önümüzdeki aylarda da düşmesini beklediklerini duyurdu.

Bunun münasebeti olarak pandemide artan e-ticaretin pandeminin tesirlerinin hafiflemesiyle gerilemesi ve şirketlerin enflasyon, Ukrayna’daki savaş üzere münasebetlerle harcama yaparken daha eli sıkı davranması gösterildi.

Şirketin kurucusu önümüzdeki yıllarda belirli alanlardaki yatırımlarını artırmak için işe alımlara devam edeceklerini, bu alanlar ortasında şirketin sanal gerçeklik platformu Horizon’un da olduğunu söyledi.

CFRA Research şirketinden analist Angelo Zino, Meta’nın kullanıcı sayısını artırmakta zorlanmasının önümüzdeki yıllar için büyüme beklentisini düşürdüğünü belirtti ve ekledi:

“Esasen büyümeyen yahut çok az büyüyen bir şirkete dönüşmüş durumda.”

Facebook bu yıl tarihinde birinci sefer kullanıcı sayısının azaldığını açıklamıştı.

Meta, Facebook ve Instagram’daki algoritmalarını değiştirerek TikTok’ta olduğu üzere insanlara takip etmedikleri hesapların içeriklerini de göstermeye başlamıştı.

Öte yandan buna reaksiyon gösterenler de olmuştu.

Getty Images Kylie Jenner, Instagram’daki değişiklikleri sevmedi

Bunların ortasında Instagram’da 360 milyon takipçisi olan Kylie Jenner da vardı.

Jenner “Instragram’ı tekrar Instagram yapın. TikTok’a çevirmeye çalışmayın. Yalnızca arkadaşlarımın sevecen fotolarını görmek istiyorum” demişti.

Fakat şirket bu atılımların yararını görmeye başlamış olabilir.

Haziran ayında Facebook’a giren şahısların sayısı 1,96 milyardan 1,97 milyara çıktı.

Zuckerberg kullanıcıların şirkete ilişkin uygulamalarda her zamankinden fazla vakit geçirdiğini söylese de şirketin çeyrek kârı yüzde 20’den fazla düşüşle 7,4 milyar dolar oldu.

Forrester REsearch şirketinin pazarlama analisti Nikhil Lai, Meta’nın en çok küçük ve orta büyüklükteki işletmelerden para kazandığını ve bu şirketlerin de ekonomik gidişata dair dehşet içinde olmasının Meta’nın işini zorlaştırdığını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.