MİT’te İbrahim Kalın dönemi dünyada böyle yankılandı: Erdoğan’ın uzun süredir sırdaşı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’na İbrahim Kalın’ı atadığı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Dış Politika Danışmanı olarak görev yapan Kalın, Dışişleri Bakanı olarak atanan Hakan Fidan’dan boşalan koltuğu devraldı.

Kalın, böylece, Erdoğan’ın 2002’den bu yana süren başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinde MİT’in başına kurum dışından atanan ikinci sivil yetkili oldu.

Kalın’ın MİT’in başına geçmesi dünya basınında geniş yer buldu.

Londra Merkezli Middle East Eye (MEE) ‘Erdoğan, sözcü Kalın’ı istihbarat başkanlığına atadı’ başlıklı haberinde Kalın için ‘Erdoğan’ın uzun süredir sırdaşı’ dedi.

Kalın’ın 2014’ten bu yana cumhurbaşkanlığı sözcüsü ve cumhurbaşkanı dış politika danışmanı olarak görev yaptığını hatırlatan MEE, yeni MİT Başkanı’nın doktora derecesine sahip olduğunun altını çizdi.

Önemli konuların çözümlenmesinde zaman zaman Erdoğan’ın özel temsilcisi olarak temaslarda bulunan Kalın, özellikle son dönemde ABD ile ilişkilerin yürütülmesinde alternatif kanal olarak öne çıktı.

Haberde yeni kabine için ‘Erdoğan’ın Mevlüt Çavuşoğlu’nun yerine Fidan’ı getirdiği dışişleri bakanlığına ek olarak, Türkiye cumhurbaşkanı uluslararası saygın eski bankacı Mehmet Şimşek’i de hazine ve maliye bakanı olarak atadı’ değerlendirmesinde bulunuldu.

‘HAYATİ BİR ROL OYNADI’

Al Arabiya ise ‘Uzun süredir Erdoğan’ın yakın arkadaşı olan Kalın, 2014’ten bu yana Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olarak görev yapıyordu’ dedi ve iu değerlendirmede bulundu;

‘Kalın, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın sözcüsü olarak, özellikle Suriye ihtilafı gibi kriz durumlarında , ülkenin dış politikasının yönlendirilmesinde hayati bir rol oynadı’

‘Komşu ülkesinde artan gerilimlerle karşı karşıya kalan Türkiye, insani duruşunu güvenlik çıkarlarıyla dikkatli bir şekilde dengelemek zorunda kaldı’ diyen Al Arabiya, Kalın’ın bu süreçte ateşkes anlaşmaları yapmak ve barış görüşmelerini başlatmak için Rusya, ABD ve İran gibi büyük güçlerle koordinasyon sağlayarak bu sürecin merkezinde yer aldığına vurgu yaptı.

KOMŞUDA BİRİNCİ MANŞET

Yunan Kathimerini ‘Kalın resmen MİT başkanlığına atandı’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Ethnos ise haberinde Kalın’ın ‘Güzel ülkem için durmak yok, yola devam…” ifadelerini kullandı’ sözlerine yer verdi.

Skai ‘Erdoğan’ın sağ kolu, mutlak güvendiği adam bundan böyle Türk gizli servisinin iplerini hareket ettirecek’ dedi.

Bir başka Yunan gazetesi To Vima ‘Kalın, gizli servislerin başına geçti’ başlığını attı. ERT Kalın’ın uzun süredir başdanışmanı olduğuna dikkat çekti.

Kalın son dönemde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi süreçlerinde en aktif rolü oynayan Türk yetkili oldu. Her iki ülkeyle temaslarda bulunan ve Haziran 2022’de kurulan ortak daimi mekanizma toplantılarında Türk heyetine başkanlık eden İbrahim Kalın, bu süreçlerdeki rolüyle adından söz ettiren yetkililer arasında oldu.

Proto Thema bir süredir Kalın’ın MİT’İn başına geçirileceğinin belirtildiğini hatırlattı ve resmi açıklama sonrası iddianın doğrulandığını yazdı.

Alman Spiegel ‘Erdoğan, seçim zaferinin ardından neredeyse tüm kabine mevkilerini doldurdu’ dedi.

Nikei Asia ise eski MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanı olduğunu yazdı ve ‘özerk diplomasiye devam etmesi muhtemel’ yorumunda bulundu.

Yeni Kabineyi Mehmet Şimşek üzerinden yorumlayan Wion ise ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Ortodoks ekonomiye dönüş sözü verdi. Ülkenin yeni maliye bakanı, uzun süredir liberal politikalardan yana’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx