Nebati’den Financial Times’in haberine yanıt

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İngiliz Financial Times gazetesinin Türkiye’ye sermaye akışı argümanlarına, “Türkiye İktisat Modeli: Yatırım, üretim, istihdam, ihracat, büyüme” cevabını verdi. Financial Times’ın haberinde, Türkiye’nin son devirdeki ekonomik bilgileri ile ülkeye yönelik sermaye akışına değinildi. Haberde, Türkiye’nin rezervlerindeki artışa işaret edilerek, bu meblağın yalnızca turizm gelirleriyle sağlanamayacağı argümanında bulunulmuştu. Ankara’nın alışılmadık faiz siyasetlerinin Türkiye iktisadında derin problemlere yol açtığı belirtilen gazete, tahlilinde global yatırımcıların son on yılda Türkiye’den büyük bir çıkış gerçekleştirdiği belirtmişti. Louis Ashworth imzalı yazıda, Türk lirasının son devirde büyük paha kaybına uğradığı hatırlatılırken TL’deki bedel kaybının ve büyük ölçekli çıkışların ülkenin döviz rezervlerine olumsuz tesir ettiği kaydedildi. Yaratılan açığın kaynağı meçhul para ile finanse edildiği belirtilen yazıda bu paranın kaynağının nereden geldiği soruldu.

Bakan Nebati, Twitter hesabından, kelam konusu gazetenin Türkiye iktisadı ile ilgili savlarını içeren habere yönelik paylaşımda bulundu.

Haberi alıntılayan ve İngilizce olarak cevap veren Nebati, “Türkiye İktisat Modeli: Yatırım, üretim, istihdam, ihracat, büyüme” tabirini kullandı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.