Pazartesi dolar ve altında son durum ne olacak? Piyasalar daha fazla düşecek mi?

Dün akşam Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yeni ticari sistemine ait yeni adımlar atıldı. Finansal istikrarın güçlendirilmesine ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin faal bir formda çalışmasına yönelik gerçekleştirilen yeni düzenlemenin açıklanması ile birlikte uzun müddettir yükseliş trendine giren Dolar kuru birden çakıldı. Haftalık kanış öncesinde 17.37 TL düzeylerine kadar yükselen dolar, birden 16.50 TL düzeylerine kadar çakıldı. Beraberinde ise süratli düşüş direkt altın fiyatlarına yansıdı. Yatırımcılar tarafından ise Pazartesi günü piyasaların açılması ile birlikte dolar ve altında fiyatların nasıl olacağı merak ediliyor.

DOLAR KURUNDA DÜŞÜŞ DEVAM EDEBİLİR?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yeni ticari kredi atağını açıklaması ile birlikte 17.37 TL’den süreç gören dolar kuru 16.50 TL düzeylerine kadar geriledi. Uzmanlar ise önlemlerin daha da sıkılaştırılması halinde döviz kurunda bir müddet daha düşüşün görülmesinin beklenen olduğunu açıkladı.

Zira Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Nureddin Nebati’nin hafta içi yaptığı açıklamalarda ‘enflasyonda gayret önceliği ve döviz kurunun enflasyon üzerindeki baskısının azalacağı’ değerlendirmeleri çerçevesinde, enflasyon üzerinde olumsuz tesir yaratacak her türlü ögenin idari kararlarla denetim altına alınması çalışmaları devam ettirilebilir”  sözlerine yer vermişti.

Bilindiği üzere BDDK tarafından getirilen yeni düzenlemeye nazaran, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, bağımsız kontrole tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih prestijiyle yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif Döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en yeni finansal tablolarına nazaran etkin toplamından yahut son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, kelam konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

DOLARDAKİ DÜŞÜŞ ALTIN FİYATLARINI ÇAKTI!

Cuma günü BDDK tarafından alınan karar sonrası dolarda görülen büyük düşüşten altın fiyatları da nasibini aldı. Haftalık kapanış ve düşüş gelmeden evvel 1.022 TL’den süreç gören Gram altın dolar kurunda yaşanan gerileme ile birlikte 967 TL bandına kadar süratle çakıldı. 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise altın ve gümüşün önümüzdeki süreçte yükseleceğini açıklamaya devam ediyor.

Memiş “Fed kararı öncesindeki 1.780-1.880 dolar ve Fed kararı sonrasında 1.880-1.980 dolar beklentilerini koruduğunu bildiren İslam Memiş, “1920-1940 dolar düzeyine kadar üst istikametli atakları kuvvetli görüyorum. Bu düşüşler benim nazarımda alım fırsatı olarak duruyor.” tabirlerini kullandı.”

Ayrıca Gümüşün satış vaktinde olmadığını belirten İslam Memiş, “Gümüş Satılmaz” ek yapmanın fırsatı formunda açıklama yaptı. 

ALTIN VE DOLAR YENİ HAFTAYA NASIL BAŞLAYACAK?

Altın ve dolar kurunun Pazartesi piyasaların açılması ile birlikte ne olacağı yeni haftanın en çok merak edilenleri ortasında yerini alacak üzere görünüyor. BDDK tarafından yeni ticari kredi düzenlemesinin açıklanması ile birlikte 17.37 TL’den 16.50 TL düzeylerine kadar süratle çakıldı. Lakin ardından çabucak 16.83 TL düzeylerine kadar yükseldi.  An prestiji ile ise 16.81 TL’den süreç görmeye devam ediyor. 

Söz konusu paketin kapsamının genişletilmesi yahut pakete ek yeni önlemlerin alınması halinde dolarda yeni düşüşlerin görüleceği tabir ediliyor. Lakin tam zıddının olması durumunda ise globalde yaşanan kriz, enflasyon ve FED’in yeni para siyasetlerinin dolar kurunu kademeli bir halde üst taşıması bekleniyor.

En nihayetinde Altın fiyatlarını direkt etkileyen dolar kurunun ise kısa müddetliğine olsa da altın fiyatlarını aşağı çekmesinin beklenenler ortasında. Lakin ONS altın uzun vakittir piyasadan beklenen hareketi gerçekleştirmedi. Uzmanlar ışığında ONS altının önümüzdeki günlerde 1.940 dolar ve ardından 2 bin doların üzerine seyahatini başlatması bekleniyor.

Dolar kurunun haftaya yükseliş ile başlaması altın fiyatlarını beraberinde üst sürükleyecek. Lakin önümüzdeki süreçte kurda yaşanan küçük kırılımların ONS altında beklenen yükseliş ile birlikte fiyatlarını pek etkilemeyeceği düşünülüyor.

KAPALI ÇARŞI AKTÜEL ALTIN ALIŞ SATIŞ FİYATLARI!

ALIŞ: 991,52 TL
SATIŞ:992,62 TL

ALIŞ: 1.605,51 TL
SATIŞ: 1.632,77 TL

ALIŞ: 3.211,02 TL
SATIŞ: 3.269,54 TL

ALIŞ: 6.403,17 TL
SATIŞ: 6.509,39 TL

ALIŞ: 6.552,17 TL
SATIŞ: 6.668,39 TL

ALIŞ: 593,58 TL
SATIŞ: 594,75 TL

ALIŞ: 763,78 TL
SATIŞ: 764,14 TL

ALIŞ: 92,90 TL
SATIŞ: 932,45 TL

ALIŞ: 15.909,30 TL
SATIŞ: 16.223,32 TL

ALIŞ: 11,46 TL
SATIŞ: 11,49 TL

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.