Şahsenem Bacı neden hayatını kaybetti? Yavuz Bingöl’ün annesi Senem Akkaş kimdir, kaç yaşında?

Şahsenem Bacı olarak bilinen Senem Akkaş 1943 Kars doğumludur. Şahsenem Bacı Türkiye’nin birinci bayan ozanıdır. Küçük yaşlarda bağlama öğrenmeye yöneldi. Şiire ilkokul yıllarında başladı. Evvelce yurt sevgisi, sevda, gurbet, hasret üzere bahisleri işleyen Türkiye’nin birinci bayan ozanı Şahsenem Bacı daha sonra toplumsal sıkıntıları da lisana getirdi.

Küçük yaşta evlenip İzmir’e yerleşti. Öğretmen olan eşinin de siyasi gayret içinde olması nedeni ile birçok sürgün emeliyle tayin olunan Kars, Konya, Ankara ve İzmir’de yaşadı. Birinci profesyonel müzik hayatı 1974 yılında Konya’da oturdukları sırada düğünlere çıkmasıyla başlar. Bu süreç ezilen personel, köylü ve fukaraların kaygılarını lisana getirdiği yapıtlarının topluma mal olmaya başlaması ve tüm Türkiye’de tanınması ile devam eder. Liseyi dışarıdan bitirdikten sonra Açık Öğretim Fakültesine kaydoldu.

Akrabaları ortasında Âşık Mustafa üzere Sarıkamış’ın birçok tanınmış aşığı bulunan Şahsenem Bacı, günümüz halk ozanlarından âşık Veysel, Aşık Mahzuni, Hüdai üzere isimlerden etkilendi.

Yaklaşık 1000 şiiri ve 150 türküsü bulunan Şahsenem Bacı, çeşitli aşık şölenlerine katıldı, 1975 yılındaki Hacı Bektaş, 1976 Antalya Aşıklar şenliklerinde birincilikler kazandı.

Bugüne dek 5 adet albüm hazırlayan Şahsenem Bacı, şiirlerinin bir kısmını Kelam Nereye isimli kitapta topladı.

Senem Akkaş, Yavuz Bingöl‘ün ve muharrir Oğuz Bingöl‘ün annesidir.

ŞAHSENEM BACI NEDEN HAYATINI KAYBETTİ?

Senem Akkaş’ın bir müddettir alzheimer tedavisi gördüğü biliniyordu. Senem Akkaş’ın tedavi gördüğü hastanede nefes darlığına bağlı kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi.

ŞAHSENEM BACI’NIN CENAZESİ

Senem Akkaş için Karacaahmet Sultan Dergâhında merasim düzenlendi. Cenaze merasimi öncesi Yavuz Bingöl ve kardeşi Oğuz Bingöl taziyeleri kabul etti. Merasime ailesinin yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türk Halk Müziği sanatkarı Kubat, Müzikçi Mahsun Kırmızıgül, Oyuncu Oktay Kaynarca ve sevenleri katıldı. Akkaş, merasimin akabinde Balıkesir Ayvalık’ta kızı Efsun Bingöl’ün yanına defnedilmek üzere uğurlandı. Yarın ise Ayvalık Küçükköy Mezarlığı’na defnedilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.