Şanghay İşbirliği Örgütü Ulaştırma Bakanları Özbekistan’da toplandı

Ülkenin tarihi Hive kentinden düzenlenen toplantıya örgüte üye Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan ve Özbekistan’ın Ulaştırma Bakanları ile üst seviye yöneticileri katıldı. Toplantıda, karşılıklı iş birliğinin geliştirilmesi, bölgesel ulaştırma koridorlarının genişletilmesi ve çeşitlendirilmesi, mevcut nakliyecilik ve ulaştırma imkanlarının aktif kullanılmasıyla ilgili hususlar ele alındı.

Bölgesel ulaşım ve transit potansiyelinin geliştirilmesinin ŞİÖ üyesi ülkelerin ekonomik büyümesinin kıymetli faktörlerinden biri olduğu vurgulanan toplantıda, kapsamlı ve entegre bir ulaşım sistemi oluşturulması, çağdaş dijital teknolojileri uygulama yoluyla karşılıklı alakaların daha da geliştirilmesi, yük nakliyatı hacminin artırılması ve ulaşım ağlarının güzelleştirilmesi ile ilgili sorunlar gözden geçirildi.

Toplantının sonunda ŞİÖ ülkeleri ortasında ulaştırma ve nakliyecilikte entegre bir idare sisteminin kurulması, Kovid-19’un neden olduğu acil durumlarda devletlerarası nakliyat ve ulaşımın kesintisiz işleyişinin sağlanması, üye ülkelerde kara yollarının geliştirilmesi ile ilgili muahedeler imzalandı.

Toplantıda ayrıyeten bir sonraki toplantının 2023’te Hindistan’da yapılması kararlaştırıldı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.