Sarallar çetesinden ‘Biz koruyalım’ taktiği: Erdal Acar’ın tutuklanmasında Necati Şaşmaz detayı

İstanbul merkezli 13 vilayette Sarallar kümesine yönelik eş vakitli operasyon düzenlendi.

Milliyet’ten Damla Güler’in haberine nazaran, emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen 31 bireyden 6’sı tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Dün adliyeye sevk edilen ve ortalarında Ali Saral, Uğur Saral, Volkan Saral, Erdal Acar, Ahmet Cengiz Karlı ve Şahin Gürz’ün de ortalarında olduğu 91 şüphelinin sorgu süreçleri ise bugün sabah saatlerine kadar devam etti. Sözü alınan şüphelilerden 78’i tutuklanmaları talebiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlikteki sorgular sabaha karşı biten şüphelilerden 40’ı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ERDAL ACAR KENDİNİ BU TÜRLÜ SAVUNDU

Erdal Acar’ın tabirinde, müteahhitlik yaptığını belirterek “Ben iş adamıyım. Kelamda benim bir örgütüm varmış. Benim yanımda 15 bin kişi çalışıyor. Bu yaştan sonra bu örgüt işlerine girecek kadar bilgisiz birisi değilim. Üzerime atılı kabahati kabul etmiyorum” dediği öğrenildi.

NECATİ ŞAŞMAZ’IN TABİRİ MÜNASEBET GÖSTERİLDİ

Tutuklanan isimler ortasında İş insanı Erdal Acar, müzikçi Elif Karlı’nın eşi Ahmet Cengiz Karlı da bulunuyor. Kuşkulu Erdal Acar, “suç işlemek gayesiyle örgüt kurma” ve “birden fazla kişi ile birlikte yağma” cürümlerinden tutuklandı. Acar’ın tutuklanma münasebetlerinden biri ise oyuncu Necati Şaşmaz’ın verdiği tabir oldu. Şaşmaz’ın emniyete müşteki sıfatıyla söz verdiği ve Acar hakkında ayrıntılı bilgiler verdiği ortaya çıktı. Necati Şaşmaz’ın sözünü destekleyici nitelikte Erdal Acar’ın telefon konuşmaları olduğu belirtildi.

ELİF KARLI’NIN EŞİNE TUTUKLAMA

Ahmet Cengiz Karlı’nın tutuklama münasebetinde 3 müştekiye karşı yağma hatasını işlediği ve bu cürmü işlediğine dair telefon dinleme kayıtları olduğu belirtildi. Karlı, “birden fazla kişi ile birlikte yağma”, “suç işlemek maksadıyla kurulan örgüte üye olma” ve “cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kalma” cürümlerinden tutuklandı.

TANINMIŞ İSİMLER VAR

Düzenlenen baskınlarda, ortalarında ünlü müteahhit ve iş insanı Erdal Acar’dan, İstanbul Oto Center İdare Konseyi Lideri Cezmi Meydancı’dan Trabzon Platformu Lideri Köksal Öztürk’e, İstanbulspor Lideri Ecmel Saral’ın ağabeyi ve eski futbolcu Furkan Saral’dan Fenerbahçe tribün başkanı İbrahim Gümüştekin’e kadar birçok ünlü ismin bulunduğu 110 kuşkulu, 8 günlük gözaltının akabinde dün mahkemeye sevk edildi.

RACON MASASI

Öte yandan Milliyet muhabiri Ferit Güçlü’nün polis kaynaklarından aldığı bilgiye nazaran, çete 3 farklı küme halinde örgütlendi. Başlarında çete elebaşı İlyas (Alaattin) Saral’ın bulunduğu kümelerden birinin başında iş insanı Erdal Acar, öbür ikisinde de Göl çetesi olarak bilinen Reçberler çetesinin elebaşı Volkan Reçber ile İstanbulspor Kulüp Lideri Ecmel Saral’ın ağabeyi Furkan Saral ile kuzeni Fatih Saral var. Yapılan soruşturma ve kovuşturmada çeteye ait 73 farklı kabahat aksiyonu tespit edildi. Şüphelilerin, “Racon masası” kurarak, uyuşmazlık yaşayan iş insanları ve ünlüler ortasında kelamda hakemlik yaparak örgüte gelir sağladığı da argüman ediliyor.

HEDEFLERİNDE GECE KULÜPLERİ VAR

Hakemlikte tarife uygulayan Erdal Acar’ın aldığı karar uymayanların ise Volkan Reçber’in başını çektiği ikinci küme tarafından cezalandırıldığı öne sürülüyor. Polisin tespitine nazaran çete, gaye aldığı ünlü gece kulüpleriyle güvenlik sağlama ismi altında irtibat kurup bodyguard ve vale yerleştirdikten sonra yerleri güç kullanıp ele geçirmeye çalışıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.