Şifalı bitkilerden bayan kooperatifine can suyu

Önce Osmaniye’nin safranı, akabinde Ordu’nun taflanı, Bursa’nın ekinezyası, Menemen’in aynısefası artık de mavi kantaron… ABC Deterjan’ın beş yıldır Tarım ve Orman Bakanlığı’nın takviyesiyle yürüttüğü Yerli Yerinde Projesi’nin yeni adresi Kars ve bölgeninin “mavi kantaron”u.

Mavi kantaron ilaç ve kozmetik endüstrisinde kullanılıyor. Bilhassa yağı çok kıymetli olan bitkinin ABC Deterjan’ın desteklediği bir proje haline gelmesi Oğuzlu Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Sondem Yıldırım öncülüğünde oluyor.

HEDEF 500 BAYAN ÇİFTÇİ

ABC Deterjan ve Vilayet Tarım Müdürlüğü bayanların eğitiminden, tesis kurulumuna kadar dayanak veriyor. Yıllardır kurduğu hayali gerçekleştiren Sondem Yıldırım, “Burada mavi kantaron yağı yaparak piyasaya satacağız. İhracat potansiyelimiz de var” diyor.

ABC Deterjan Pazarlama Yöneticisi Deniz Özyer, Yerli Yerinde Projesi için Anadolu’nun her yerinden kendilerine müracaat geldiğini belirtiyor. Proje için de şunları anlatıyor:

“Buradan 20 bayanın ekmek yiyecek olması bizim için büyük bir gurur kaynağı. Yaklaşık 350 bayan bu proje sayesinde gelir elde edebiliyor. 2025 yılına kadar ABC ile Yerli Yerinde projesi sayesinde 500 bayanın gelir elde etmesi için çalışacağız. Ekimde tüm kooperatiflerimizi bir ortaya getirerek kaynaşmalarını ve sinerjilerini artırmalarını sağlayacağız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.