Sistemsiz göçle çabada 4 ayaklı strateji

Düzensiz göçmenle gayret kapsamında uygulanan dört ayaklı strateji sonuçlarını veriyor. Bugüne kadar 2 milyon 626 bin 295 mültecinin sondan geçerek Türkiye’ye gelmesi engellendi. İşte dört ayaklı stratejinin detayları:

DİPLOMATİK TEMAS

Dört ayaklı stratejinin birinci ayağını, sorunun kaynağı olan ülkede, Türkiye’nin diplomatik teşebbüsleriyle olayların tahlile ulaştırılması için atılması planlanan adımlar oluşturuyor. Bu hususta Afganistan ve Ukrayna örnek gösterilirken, siyasi sıkıntıların çözülmesine yönelik dayanak teşebbüslerinin yanı sıra, TİKA ve Kızılay üzere kurumlar aracılığıyla gönderilen insani yardımlar tesirli oluyor.

SINIR GÜVENLİĞİ

Van, Iğdır ve Ağrı üzere kritik vilayetlerdeki sonlarda duvarların bu yıl sonuna kadar tamamlanması sistemsiz göçü önlemede yüzde 90’ın üzerinde bir katkı sağlayacak. Ayrıyeten, Van’a yaklaşık 1.000 Polis Özel Harekât ve 1.080 Jandarma çalışanı desteğinin yanı sıra, Van Gölü’ne de Kıyı Güvenlik çalışanı gönderildi. Bu ögeler,termal kamera, gece görüş aygıtları ve optik kuleler üzere teknolojiyle desteklenecek. Böylece İran hudut güvenliği sağlanmış olacak.

GÖÇ ROTALARI

12 vali koordinatör olarak görevlendirildi, göç rotaları ile güzergahlar oluşturuldu ve buralara güvenlik üniteleri yerleştirildi. Bu sayede, 39 bin 314 organizatör ve 1 milyon 246 bin 376 göçmen yakalandı.

SINIR DIŞI

Bu stratejinin dördüncü ayağını da yakalananların hudut dışı edilmesi oluşturuyor. Bu yıl 110 bin 968 kişi yakalanırken, bunların 35 bini hudut dışı edildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / EBRU KARATOSUN

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.