SON DAKİKA HABERİ: Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe: Ülkemizin iktisadı çöktü

Son dakika haberi! Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe, ülkesinin iktisadının çöktüğünü duyurarak, Çin, Hindistan ve Japonya’yı bir bağış konferansına çağıracağını açıkladı.

Başbakan, Memleketler arası Para Fonu (IMF) ile devam eden müzakerelerin ortasında, berbatlaşan ekonomik krizden bir çıkış yolu bulmak için yardım aradıklarını söyledi.

22 milyon nüfusa sahip ada ülkesi, son yetmiş yılın en berbat mali kriziyle boğuşuyor. Önemli döviz kıtlığı nedeniyle besin, yakıt ve ilaç üzere temel unsurları ithal edemiyor. Temel gereksinim hususlarının yokluğu ve süratle artan enflasyon, kamuoyunda huzursuzluk yarattı ve hükümeti IMF ve dost ülkelerden yardım istemeye zorladı.

Wickremesinghe parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada, “Tarihi müttefikler olan Hindistan, Japonya ve Çin’in dayanağına gereksinimimiz var. Sri Lanka’nın krizine tahlil bulmak için bu ülkelerin iştirakiyle bir bağış konferansı düzenlemeyi planlıyoruz. ABD’den de yardım isteyeceğiz” dedi.

Wickremesinghe, Hindistan’dan üst seviye bir heyetin Yeni Delhi’den ek takviye bahisli görüşmeler için yarın geleceğini ve ABD Hazinesi’nden bir grubun önümüzdeki haftaSri Lanka’yı ziyaret edeceğini söyledi.

Hindistan, Sri Lanka’ya şu ana kadar 400 milyon dolarlık takas ve toplam 1,5 milyar dolarlık kredi limiti dahil olmak üzere yaklaşık 3 milyar dolar pahasında yardım sağladı.

IMF GÖRÜŞMELERİ

Wickremesinghe, Sri Lanka’nın ticari başşehri Colombo’ya bu hafta gelen bir IMF grubuyla müzakerelerin ilerleme kaydettiğini ve kredi veren kuruluşla muhtemelen ay sonuna bir mutabakat sağlanacağını altardı.

Wickremesinghe, “Maliye siyaseti, borçların tekrar yapılandırılması ve direkt nakit transferleri dahil birçok noktayı görüştük. Buna paralel olarak, önümüzdeki devirde tamamlanmasını umduğumuz bir borç yapılandırma çerçevesi görüşmelerine de başladık” diye konuştu.

Öte yandan, Nisan ayında 12 milyar dolarlık dış borç ödemesini askıya alan Sri Lanka, kamu maliyesini rayına oturtmak için IMF’den yaklaşık 3 milyar dolarlık finansman istiyor.

Wickremesinghe, IMF ile bir muahedeye varıldığında, hükümetinin Sri Lanka’nın ihracatını artırma ve ekonomiyi istikrara kavuşturma planına odaklanacağını söyledi.

Son olarak Sri Lanka Başbakanı, “Ekonomisi büsbütün çökmüş bir ülkeyi tekrar canlandırmak kolay bir iş değil” diyerek, ekonomik toparlanma planına muhalefet dayanağı davetinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.