Tansu Çiller yine sahnede: Siyasete dönecek mi? Tansu Çiller, Cumhuriyet TV’ye konuştu

Türkiye Cumhuriyeti’nin 22. Başbakanı Tansu Çiller, son periyotta Millet İttifakı’na yönelik tenkitleri ve Cumhur İttifakı’na yakın açıklamalarıyla gündeme geliyor.

Çiller, GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener’in siyasi konumundan rahatsız olduğu ve merkez sağda yer alan parti başkanlarıyla görüşmeye çalıştığına ait tezlerle ilgili olarak birinci sefer Cumhuriyet TV‘ye konuştu.

Çiller, İstanbul’da yaşadığı yalısında yapılan söyleşide, siyasete döneceğine dair ortaya atılan argümanlara cevap verdi, siyasi gündeme ait dikkat alımlı açıklamalarda bulundu.

5 NİSAN KARARLARI HAKKINDA KONUŞTU: “PTT’NİN T’SİNİ SATMAK İSTEDİK”

1994 yılında Tansu Çiller başkanlığındaki DYP-SHP hükümeti, faiz oranlarını düşürmek hedefiyle piyasaya yüksek ölçüde para sürmüştü. Fakat yüksek likidite, faizi düşürmek yerine, dövize atağa neden olmuştu. Bilhassa 5 Nisan Kararları konusunda kendisine yöneltilen tenkitlere cevap vermek isteyen Çiller, bu tenkitlerde yanlış hal alındığını söyledi.

5 Nisan Kararları ile ilgili söylenen olumsuz tenkitlere karşılık vermek isteyen Çiller, ”Şöyle bir kanı var: Tansu Çiller, iktisat profesörüydü, üstelik Boğaziçi Üniversitesi’ndendi lakin ekonomiyi mahvetti çıktı gitti. Bu kadar büyük bir haksızlık olamaz. Benim 5 Nisan Kararları’nı uygulamamdan sonra… 1995 yılında Başbakan Tansu Çiller, yüzde 8 büyüme. Nerede 2-3-4-5, nerede yüzde 8 büyüme? Ben bütün bunları yaptım ancak hangi kurallarda yaptım? Koalisyonlarla, terör gayretiyle… 1995’te Türkiye’yi rekabete açtık. PTT’nin T’sini satmak istedik, sattırmadılar” sözlerini kullandı.

GENÇLERE İLETİ: GİTMEYİN ORALARA

Hiçbir vakit Avrupa Birliği ‘tutkusundan vazgeçmediğini’ söyleyen Tansu Çiller, ‘bıraktığı Türkiye’nin’ besinde kendi kendine yeten bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye’nin savunma sanayiinde ‘başı çekmeye başladığını’ anlatan Çiller, ‘Z jenerasyonu’nun yurtdışında yaşama talebine ait, “İnsan toprağını, suyunu, güneşini özlüyor. Gitmeyin oralara” sözlerini kullandı.

“TÜRKİYE PARÇALANMA SİNYALİ VERİYOR”

Siyasetteki parçalanmanın tahlilinin merkez sağda olduğunu tez eden Çiller, merkez sağın büyük bir gelenek ve manifesto olduğunu söyledi.

Türkiye’nin önemli bir parçalanma sinyali verdiğini ve bu parçalanmayı yenmenin yegâne yolunun merkez sağ olduğunu ileri süren Çiller, ”Merkez sağı kesinlikle tekrar bulmalıyız. Zira merkez sağ her tarafı birlikte toparlayan bir kurumdu, bir çimento üzereydi. Yani bunu baklava olarak düşünün, ağız tadı bütün Türkiye’ye uyan bir baklava. İçine oradan buradan birtakım şeyleri koyup, ”Biz merkez sağız” demekle merkez sağ olunmuyor. Türkiye’nin her tarafını kucaklayan ve yalnızca çoğunluk haklarını değil; azınlık haklarını da düşünen büyük bir gelenek” tabirlerini kullandı.

MERKEZ SAĞ YORUMU: ÇİMENTO BURADA

Türkiye’de merkez sağın olmadığını argüman eden Çiller, Millet İttifakı’nda kimin cumhurbaşkanı olacağına dair ‘ayak oyunları’ oynandığını söyledi, kimin aday olacağı konusunda da kimin ne söyleyeceğinin aşikâr olmadığını tabir etti.

‘Altılı Masa’nın farklı fikirlerden oluştuğuna işaret eden Çiller, altı partinin ‘çoğunluğu yakalayamadığını’ öne sürdü.

“Altı tane değişik fikir, daha bir masanın etrafında oturup karar veremiyorlar, daha cumhurbaşkanı adayı çıkaramıyorlar. Ve bir de HDP’nin ipine asılılar” tabirlerini kullanan Çiller, “Cumhurbaşkanı’nın evet demesiyle de referanduma gidecekler ve parlamenter sistemi yüzde 60-62 çoğunlukla getirecekler. Yavrum, bu büyüklere masallar. Merkez sağı yine inşa etmek lazım, zira çimento burada” diye konuştu.

 MİLLET İTTİFAKI’NI AMAÇ ALDI 

Cumhur İttifakı’nı ‘bir merkez sağ oluşumu’ olarak görmediğini söyleyen Çiller, şunları söyledi:

“- Bence şu anda yalnızca merkez sağ değil, merkez sol da yok. Artık, AKP’nin eksiklikleri var, Millet İttifakı’nın da eksiklikleri var. Cumhur İttifakı, bir merkez sağ oluşumu değil. Millet İttifakı’na baktığım vakit Türkiye’yi sahiden tökezletecek bir oluşum görüyorum orada.

– Bir merkez sağ parti, sol partiyi korumak için yahut da PKK uzantısı bir öbür partiyi bir yerde hamilik yapmak için şayet milliyetçilerini katlediyorsa buradan merkez sağ falan çıkmaz. 

– Altılılara bakalım, o altılı iskemleleri toplayalım. Orada ne görüyorsunuz? AKP’de etkin olarak icraat içinde olmuşlar, en zirvelerine yükselmişler, bunları da onlardan bağımsız olarak göremezsiniz. Millet İttifakı, aynaya bakarsa Cumhur İttifakı’nın kalıntılarını görür. Lakin Cumhur İttifakı da merkez sağı Türkiye için kaos var. Benim derdim gençler.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.