TUSAŞ, dünyanın beşinci büyük “Radar Kesit Alanı Test Tesisi”ni kuracak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), radar kesit alanı testlerinin yapılacağı bir tesis kuruyor.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise beşinci büyük radar kesit alanı test tesisi olması planlanan tesis, 2024’ün ikinci çeyreğinde faaliyete başlayacak.

MİLLİ MUHARİP UÇAK’IN RADARDA GÖRÜNMEMESİ İÇİN TESTLER YAPILACAK

Milli Muharip Uçak’ın radardaki görünürlük durumunu ve boyutunu tespit etmek için tasarlanan tesis, son teknoloji altyapısıyla dünyanın bu alandaki en çağdaş tesislerinden biri olacak.

Platformun tasarım çalışmalarına katkı sağlayacak tesis, elektromanyetik dalgalar olan radar sinyallerini yansıtma ölçüsünü da tespit edecek. Böylelikle gerçekleştirilen testler sonucunda Ulusal Muharip Uçak’ın radarda düşük görünürlük özelliği doğrulanacak.

HAVACILIK ALANINDA TÜRKİYE’Yİ DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTARACAK

Konuya ait açıklama yapan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, havacılık alanında Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtaracak büyük yatırımlara imza atmayı sürdürdüklerini belirtti.

Kotil, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda yakın vakitte inşaatına başlayacağımız radar kesit alanı, barındırdığı teknolojiyle dünyanın bu alandaki en gelişmiş tesislerinden biri olacak. Ulusal Muharip Uçak platformumuz için kıymetli bir testi daha böylelikle ulusal kaynaklarla ülkemizde gerçekleştireceğiz. Ülkemizin bağımsız havacılık ekosistemine katkı sağlamayı sürdüreceğiz.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.