Ukrayna Büyükelçisi Bodnar: Hedefimiz günde 3 gemi çıkarmak

Tahıl sevkiyatı mutabakatı çerçevesinde Odessa Limanı’ndan çıkarak İstanbul’a ulaşan Razoni isimli mısır yüklü gemi, 1 kılavuz ve 2 kıyı güvenlik botu eşliğinde Lübnan’a hakikat ilerlerken, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, açıklama yaptı.

Büyükelçi Bodnar, tahıl koridorunun uygun halde faaliyet göstermeye başladığını belirterek, Müşterek uyum merkezinin oluşturulmasında ve kelam konusu muahedenin imzalanmasında katkı sağlayan Türkiye’ye çok minnettarız. Bu mutabakat tahılın Ukrayna’dan çıkarılması noktasında yardımcı oluyor. Birinci geminin kara sularımızdan çıkması ve fiilen oluşan mayın tarlasından geçerek, ilerlemesi çok başarılı oldu. Sürecin düşüncesiz formda işlemesi ve otomatiğe bağlanması bizim için kilit bir husus. dedi.

“17 gemi çıkmayı bekliyor”

Büyükelçi Bodnar, şu anda Ukrayna limanlarında 17 geminin yüklendiğini belirterek, Bunlar çıkmayı bekliyor. Bizim maksadımız 1 günde Ukrayna’dan 3 geminin çıkması. Gemilerin denetlenmek üzere Türkiye’ye varması ve varış noktasına yanlışsız ilerlemeye devam etmesidir. Bu gemiler ortasında Türk gemileri de var. Bir kısmı Türkiye’ye gelecek. Başkaları de imzalanan mutabakatlara nazaran ilerleyecek. Bunun için farklı bir takvim oluşturulacak, bu takvim paylaşılacak. dedi.

“Ukrayna’da tahıl çok fazla”

Bodnar, Ukrayna’daki tahılın çok fazla olduğuna vurgu yaparak, Belki tamamını Ukrayna’dan çıkarmak için 120 gün yetmez. Bu yüzden de kelam konusu gemi sahipleri bu hoş fırsattan faydalanabilecekler. Kelam konusu tahıl hem memleketler arası pazarlara hem de Türkiye’ye ulaştırılacak. Ukrayna’da yeni bir hasat da yetişiyor. Aslında bu bağlamda biz gerek Ukrayna’daki tahıl sahipleri ve devlet makamları ile bağlantıda yardımcı olmaya hazırız. Bu tahıl koridorunun çalışması gerekiyor. O yalnızca tahılın Ukrayna’dan çıkmasını değil birebir vakitte global besin güvenliğini de sağlamaktadır. İnanıyorum ki 120 gün sonra Ukrayna topraklarını işgalden büsbütün kurtaracağız ve daha çok tahılımız olacak. diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.