Ukrayna savaşı: Zelenski, Rusya’nın Severodonetsk’te kimyasal tesisi bombalamasına ‘çılgınlık’ diyerek reaksiyon gösterdi

Getty Images Severdonetsk’e ataklar devam ediyor

Rusya ordusu dün gece Ukrayna’nın doğusundaki Severodonetsk’te düzenlediği hava taarruzunda kentteki bir kimyasal tesisin içindeki nitrik asit deposunu vurdu.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski dün gece televizyondan canlı yayımlanan konuşmasında, “Severodonetsk’te yapılan kimyasal üretimin boyutlarını düşünecek olursak Rus ordusunun bölgeye saldırısı ve bilhassa havadan yaptığı bombardıman tam manasıyla çılgınlık” dedi.

Severodonetsk’teki durumun çok güç olduğunu söyleyen Zelenski, başka yandan Ukrayna’daki durumu kıymetlendirmek için sırf çatışmaların ağır olduğu yerlere değil, ön cephenin tamamına bakmak gerektiğini söyledi.

Luhansk Valisi Serhiy Haidai, Rus birliklerin kentin yüzde 70’ini denetim altına aldığını açıkladı.

Vali Haidai Severodonetsk halkına, konutlarında ve sığınaklarda kalma daveti yaptı, zehirli dumanlar nedeniyle maske takmalarını önerdi.

İngiltere Savunma Bakanlığı da Rus ordusunun Severodonetsk kent merkezine ilerlediğini açıkladı.

Getty Images

24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlayan Rusya, son birkaç hafta ataklarını ülkenin doğusunda ağırlaştırdı.

Kentte ağır çatışmalar sürüyor.

Ukrayna yetkilileri, Rus ordusunun sistematik formda kenti bombaladığını söylüyor.

Rus birliklerin ülkenin güneyindeki Herson kentinde ise Ukrayna askerlerinin ilerleyişini durdurmak için köprüleri bombaladığı aktarılıyor.

ABD merkezli niyet kuruluşu Savaş Araştırmaları Enstitüsü, “Putin, sembolik de olsa zafer elde etmek istiyor ve bu yüzden ordunun büyük kısmını Ukrayna’nın doğusuna yönlendiriyor ve öbür bölgelerde zayıf kalıyor. Ukrayna ordusu da Herson üzere kentlerde bu durumdan yararlanmaya çalışıyor” değerlendirmesini yaptı.

ABD Lideri Joe Biden ise bugün yaptığı açıklamada Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemleri gönderileceğini bildirdi.

Ukrayna’ya yapılacak 700 milyon dolarlık silah yardımının modülü olarak gönderilecek füze sistemlerinin, uzun menzildeki Rus amaçlarını vurma kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.