Uzm. Dr. Kara: ‘Sıcak hava nörolojik sorunları de arttırıyor’

Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, hava sıcaklıklarının olağanın üzerinde seyretmesiyle birlikte güneş çarpması hadiselerinin arttığını bu nedenle, bilhassa güneş ışınlarının en tesirli olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğini belirtti.

Sıcağın, baş ağrısı üzerinde birebir tesirinin olduğunu belirten Dr. Kara, “Sıcak havayla birlikte; yalnızca baş ağrısı değil, nörolojik sorunlar de artıyor. Bilhassa direkt sıcak çarpması baş ağrısı yapan bir neden. Sadece güneşte kalmak değil, çok sıcaklar beyinde damar genişlemesi yaptığı için; migren ağrıları, sıcak çarpmasına bağlı baş ağrıları şiddetli artış gösteriyor.

Baş ağrısı dışında; bulantı, kusma, hatta sıcak çarpmasında şuur bozuklukları üzere çok daha önemli bulgular ortaya çıkabiliyor. Bu cins durumlar, birebir vakitte nörolojik olarak hipertansiyonu olan hastalarda beyin kanaması için de önemli risk oluşturuyor” dedi.

“SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT ETMELİYİZ”

Uzm. Dr. Kara, beyin için sağlıklı olanın, serin ve soğuk ortamlar olduğunu belirterek şu tavsiyelerde bulundu:

Sıcak ortam ve güneş, risk faktörüdür. Özellikle belirli bir yaş kümesindeki insanlarımız için, hipertansiyon hastalarımız için mümkün olduğu kadar sıcakta, güneşin faal olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğini, sabahları ve akşam güneşin etkin olmadığı saatlerde çıkmak gerektiğini tavsiye ediyorum. Bunun dışında sıcakta çok kaldıysak ve baş ağrımız varsa, lokal olarak başımıza soğuk uygulayabilir, soğuk duş alabilir ve mümkün olduğunca soğuk bir ortamda bulunabiliriz. Ayrıyeten sıvı tüketimini kâfi ölçüde almalıyız. Birebir vakitte migren ağrıları sıcakla arttığı için, migrenli hastaların güneşte çok kalmamalarında önemli fayda olduğunu düşünüyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.