Uzmanından dikkat çeken ‘konserve’ uyarısı: ‘Kapağı şiştiyse dikkat…’

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Acıman Demirel, botulizme neden olan ‘clostridium botulinum’ bakterisinin ekseriyetle bozuk konserve besinlerden kaynaklandığını belirtti.

Gıda alımından 18-36 saat sonra hastalık belirtilerinin başladığını söyleyen Demirel, “İlk başta halsizlik yorgunluk hali oluyor lakin bizi alarm haline getiren, dikkat etmemiz gereken; çift, bulanık görmesinin olması, konuşma bozukluğu ve yutma zahmetinin oluşması. Şayet hikayesinde konserve var ise botulizm düşünülmeli. Tedavisinin en erken devirde yapılması gerekiyor. Burada en kıymetli şey antitoksin ne kadar erken verilirse tedavi ve hayatta kalmasının daha faal olduğu düşünülüyor” dedi.

KAPAĞI ŞİŞMİŞ KONSERVEYE DİKKAT

Doç. Dr. Demirel, dikkat edilmesi gereken noktalara da değinerek, “Özellikle kapağı şişmiş, kokusu bozulmuş konservelerin yenmemesi gerekmekte. Ticari eserlerde bile konserve tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Kâfi ısı ve basınçta düzgün halde kapağının kapatılması gerekiyor. Kullanılmadan evvel de en az 10 dakika kaynatılması gerekiyor. Kapağı şişmiş ve kokmuş besinler tüketilmemeli. Mikrodalgada ısıtmak hiçbir formda toksini öldürmüyor. Bu önemli çünkü bu yanılgıya düşülüyor. En değerlisi de denetim etmek, kokusu ve rengi bozulmuş konserveyi tüketmemek” diye konuştu.

Yaklaşık 1 ay evvel çift görme, bulanık görme ve yutkunma zorluğuyla hastaneye başvuran bayan hasta olduğunu anlatan Doç. Dr. Demirel, konserve tüketim hikayesi olduğunu söyledi.

Demirel, teneffüs zahmeti çekmeye başlayan hastanın ağır bakımda tedaviye alındıktan sonra erken teşhisle uygulanan antitoksinle düzgünleştiğini, serviste takip edildiğini ve yakında taburcu edileceğini kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.