Virgin Galactic uzay turizmi konusunda ısrarcı

Unity 25 görevi, astronotlar için hem teknik işlevselliği hem de genel deneyimi test etti ve yaklaşık 12:26’da uzaya ulaştı. Fırlatma ayrıca küçük bir tarih yazdı: Virgin’e göre mürettebat üyesi Jamila Gilbert, New Mexico’dan gelen ilk kadın astronot oldu. Gilbert’ın ekip arkadaşları da diğer Virgin çalışanları olan Chris Huie, Luke Mays ve Beth Moses.

Şirket bu testi birçok kez erteledi. Son gecikme, Unity’yi 50.000 feet’e çıkaran VMS Eve ana uçağının yükseltilmesindeki zorluklardan kaynaklandı. Virgin, nisan ayı sonunda elektriksiz bir test uçuşunu tamamladı ancak ilk mürettebatlı uçuşu, kurucu Richard Branson’ın Unity 22 için Moses, Sirisha Bandla ve Colin Bennett’e katıldığı temmuz 2021’e kadar uzanıyor. Unity 25, Virgin’in her türden beşinci uzay uçuşu.

Virgin Galactic uzay turizmi konusunda ısrarcı

Testin başarılı olması Virgin için çok önemli. Şirket uzay turizmi planlarını erteleyerek yıllarca zararla çalıştı ve yalnızca 2022’de 500 milyon doların üzerinde zarar etti. Şirket, ödeme yapan müşterileri haziran sonunda uçurmayı planlıyor ve yatırımını telafi etmeye yardımcı olmak için bu yolculara 450.000 dolarlık bilet sattı. Şimdi olay teknolojik engellerin üstesinden gelmekten çok ayrıntıları sağlamlaştırma meselesi aşamasına gelmiş durumda.

Virgin, şimdiden sivilleri uzaya götüren Blue Origin’in peşine düşmüş durumda. Yine de her açıdan yolcu uzay uçuşlarına SpaceX’ten daha yakın. Elon Musk’ın ekibi, ay turizmi planlarını yıllar önce açıklamış olsa da henüz uzaya mürettebatla birlikte bir Starship roketi göndermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir