16 kişi öldü 10 ayda serbest kaldı: Deprem “affı”

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ve 16 kişinin öldüğü Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki Tekin Apartmanı davasında, tek tutuklu sanık Veysi Tekin için tahliye kararı verildi.

Bina 1990 yılında Yunus ve Ali Can kardeşler tarafından kaçak olarak inşa edildi. 2010 yılında Can kardeşler binayı AKP ilçe yönetim üyesi Veysi Tekin’e sattı. Zemin+1 kat olarak inşa edilen bina, Tekin satın aldıktan sonra zemin+4 kata yükseltildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) 7 akademisyen tarafından hazırlanan bilirkişi raporuna göre binanın ruhsatı, mimari ve statik projesi bulunmuyor. Yani kaçak olarak inşa edilen binaya kaçak olarak kat çıkıldı.

KTÜ’nün bilirkişi raporunda, binanın yıkılmasında, yani 16 kişinin ölümünde Can kardeşler ile AKP’li Tekin’in asli sorumlu olduğu ve İslahiye Belediyesi’nin yapı kontrol birimi görevlilerinin de tali kusurlu olduğu ifade edildi.

‘KUSURUM YOK’ DEDİ

Depremin ardından İslahiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde binanın ilk sahipleri Ali ve Yunus Can kardeşler ile binanın son sahibi AKP’li Veysi Tekin hakkında taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan dava açıldı. Üç sanıktan sadece Veysi Tekin, mart ayında tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BirGün’den İSmail Arı’nın haberine göre; davanın 8 Aralık’ta görülen üçüncü duruşmasında, Veysi Tekin “Binayı 4 daire ve 500 bin TL karşılığında satın aldığını ve tadilatına yüksek miktarda para harcadığını” söyledi. Ayrıca depremde hastanelerin de yıkıldığını ve Tekin Apartmanı’nın da depremin şiddeti büyük olduğu için yıkıldığını iddia etti. Mahkeme ise tartışma yaratacak bir karara imza atan, davanın tek tutuklu sanığı Veysi Tekin’in tahliyesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir