Araç Almak İsteyenler Aralık Ayına Dikkat!

Otomotiv sektöründeki fahiş fiyatlar, ek vergiler vatandaşın belini bükerken içine su serpecek açıklama geldi. Tedarik zincirindeki sıkıntılar ve otomotiv arzında yaşanan sorunlar nedeniyle piyasada sıfır araç bulunurluğunu önemli ölçüde azaldı. Gelinen noktada ise artık piyasada sıfır araç sorunu kalmadığı belirtiliyor. Bu süreçte pek çok otomobil bayisi ellerindeki stokları azaltmak için çeşitli kampanyalara başvurdu. Kimisi yüzde 0 faizli kredi imkanı sunarken, kimi bayide takas desteği, yakıt desteği adı altında çeşitli indirimleri tüketiciye yansıtıldı. Kasım ayı da sıfır otomobil piyasası açısından hareketli geçti.

SON İNDİRİMLER OLABİLİR

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, konuya ilişkin,

“Kampanyalar 2023 model yılı araçların kalan stok durumuna göre, yeni yılın ilk ayını da kapsayabilir. Ancak 2023 model stoğu eridiği takdirde, Aralık ayında kampanyalar son bulacak. Son zamanlarda otomotiv sektörüne dair herkesin merak ettiği soru; “araç fiyatları daha da düşer mi?” oluyor. Araç fiyatlarında daha fazla düşüş beklemiyoruz. Bugün dahi aylık maliyetlerin değişmesinden dolayı fiyatlar 15-20 gün sonrasında yukarı yönlü değişkenlik gösterebiliyor. Artan döviz kuru sebebiyle bugün gördüğümüz rakamlar, hem ikinci el hem de sıfır araçlarda sağlanabilecek en cazip rakamlardır. Kısacası İndirim oranlarının daha fazla artmayacağı kanaatindeyiz. Yüksek mevduat oranları ve krediye erişimde yaşanan güçlükler sebebiyle 2024 yılında otomotivde daralma yaşanacaktır.”

TEKRAR YÜKSELİŞE GEÇEBİLİR

“Ancak yine de geçmişteki gibi hızlı ve olağan dışı olmasa da, 2024 yılında yükselen maliyetler ve döviz kuru gibi fiyatları doğrudan etkileyen etmenler sebebiyle otomobil fiyatlarında yükselişler görebiliriz. Dolayısıyla otomobil almak isteyen vatandaşlarımız için oldukça avantajlı bir dönemin içerisindeyiz. Bu doğrultuda ikinci el veya sıfır araçları inceleyerek mevcut avantajlı fiyatlardan faydalanabilirler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx