Asgari Ücret 2024’te Ne Kadar Olacak? İşte Son Tahminler

Milyonlarca vatandaşın gözü asgari ücrete yapılacak ocak zammında. 2024 yılı için asgari ücretin ne kadar olacağı henüz kesinleşmedi. 6 aylık enflasyon oranlarına göre verilen emekli zammı şimdiden merak ediliyor.

6 AYLIK VERİLERE GÖRE NETLİK KAZANACAK

Temmuz, Ağutos, Eylül, Ekim aylarının enflasyon oranı yüzde 29.41 civarında. Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranları belli olduğunda 6 aylık enflasyon verisi netlik kazanacak. Böylece 2024 Ocak asgari ücret zammı da netlik kazanacak.

TAHMİNLER EN AZ 15 BİN TL

Asgari ücret zammının ne kadar olacağı belirsizliğini korurken ekonomist ve uzmanların tahminleri mevcut. Tahminlere göre asgari ücret 2024 zam pazarlığının 15 bin TL’den başlayacağı öngörülüyor.

TEMMUZDA YÜZDE 34 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Bu tahminler, 2023 yılı için yapılan asgari ücret zammı ve 2024 yılı için tahmin edilen enflasyon oranları dikkate alınarak yapıldı. 2023 yılı Temmuz ayında yapılan asgari ücret zammı yüzde 34 olarak gerçekleşti. Bu zam ile birlikte, net asgari ücret 11 bin 402 TL’ye yükseldi.

2024 yılı için tahmin edilen enflasyon oranları ise yüzde 65 ile yüzde 75 arasında değişiyor. Bu oranlar dikkate alındığında, 2024 yılı Temmuz ayında net asgari ücretin 15 bin TL’yi aşması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Ancak, asgari ücretin 2024 yılında ne kadar olacağı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapacağı toplantılarda belirlenecek. Komisyon, işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla toplanacak ve asgari ücretin ne kadar olacağına karar verecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için ilk toplantıyı 1 Aralık’ta gerçekleştirecek.

Asgari ücret tespit komisyonu Hükümetten 5 temsilci, İşveren Sendikası’ndan 5 temsilci ve İşçi Sendikası’ndan 5 temsilci olmak üzere toplam 15 kişi ile bir araya geliyor.

BAKAN IŞIKHAN’DAN ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, aralık ayı başında yeni asgari ücreti belirlemek için komisyonun toplanacağını hatırlatarak, “Herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ediyoruz” dedi. Işıkhan, birinci dereceye yükselen memurlara 3600 ek gösterge düzenlemesini de hayata geçireceklerini söyledi.

Işıkhan, asgari ücret görüşmeleri öncesi işverenlere mesaj verdi. “Enflasyonun getirmiş olduğu yükü azaltmak hepimizin ortak görevidir” diyen Işıkhan, yıl sonunda asgari ücret üzerinde bu yükü hafifletmenin önemli bir gündemleri olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir