Balinalar Vazgeçmedi: Bu Altcoin Sıçrama İçin Hazırlanıyor!

Litecoin fiyatı, Eylül ortasındaki iki yılın en düşük seviyesi olan 58 dolardan %12’lik toparlanma yaşadı. Bununla birlikte önemli bir direncinin üzerine çıkmakta zorlanıyor. Kripto analisti Ibrahim Ajibade, on-chain veriler ve teknik resim okumalarına göre, altcoin fiyatının 80 dolara ulaşabileceğini söylüyor.

LTC balinaları olumlu tutumunu sürdürüyor

Litecoin balina yatırımcıları, son aylardaki zayıf fiyat performansına rağmen oldukça iyimser bir tutum sergiliyor. On-chain veriler Litecoin ağının Eylül 2023’te 1.008 Büyük İşlem kaydettiğini gösteriyor. Bu rakam, kripto piyasalarının Ripple’ın (XRP) ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı kazandığı ünlü zafere olumlu tepki verdiği 14 Temmuz’dan bu yana kaydedilen en yüksek rakam oldu.

Litecoin Balina İşlemleri. Eylül 2023. Kaynak: IntoTheBlock

Balina İşlemleri metriği, belirli bir işlem gününde 100.000 doları aşan onaylı işlemlerin toplam değerini toplar. Ancak, orijinal adrese iade edilen tutarları hariç tutar. Tipik olarak, balina işlemlerindeki artış, likiditeyi artırır. Böylece, piyasa katılımcılarının verimli bir şekilde işlem yapmasını sağlar. Bu yüzden, bir altcoin fiyatı için yükseliş anlamına gelir.

Ancak yukarıdaki grafik, Ağustos ortasından bu yana Litecoin fiyatı ile Balina işlemleri arasında negatif bir ayrışma olduğunu gösteriyor. Diğer olası nedenlerin yanı sıra, piyasayı yeni çıkarılan kripto paralarla dolduran düşüş eğilimli madenciler, rekor balina işlemlerinin ortasında potansiyel olarak bir fiyat düşüş trendini tetikleyebilir.

Altcoin madencileri yeniden satışa başladı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Litecoin fiyatı 11 Eylül’de 58 doların altına düştü. O zamandan beri, Litecoin madencileri ellerindeki tokenleri 2 milyona indirdi. Bu son üç ayın en düşük seviyesi. Ancak on-chain veriler, madencilerin satın alma moduna geçmesiyle 21 Eylül’e kadar LTC fiyatının %12’lik bir artışla 65 dolara ulaştığını ortaya koyuyor. Özellikle, bu dönemde yaklaşık 14,7 milyon dolar değerinde 230.000 coin biriktirdiler. Ancak altcoin fiyatı 65 dolar civarında sakin bir görünüm aldı.

Litecoin Madenci Rezervleri. Eylül 2023. Kaynak: IntoTheBlock

Madenci Rezervleri, tanınmış madencilere ve madencilik havuzlarına bağlı cüzdan adreslerindeki kümülatif bakiyelerdeki değişiklikleri izler. Madencilerin rezervlerindeki düşüş, madencilerin yeni basılan coinleri aktif olarak sattığını gösteren bir düşüş sinyalidir. Yukarıda gördüğünüz gibi, madenciler tekrar satış moduna girdi. Bu yüzden altcoin fiyatı 65 dolar aralığında ivmesini kaybetti. Madenciler 21 Eylül ile 26 Eylül arasındaki yedi işlem gününde 320.000 dolar değerinde 5.000 LTC daha sattı.

Litecoin madencileri şu anda 2,18 milyon LTC’yi kontrol ediyor. Bu da şu anda 84 milyonluk toplam dolaşım arzının %2,6’sını oluşturuyor. Dolayısıyla, LTC fiyatının 80 doları geri kazanması için, madencilerin Eylül ortasında gözlemlendiği gibi balinaların olumlu eğilimini yansıtması gerekiyor.

LTC fiyat tahmini: Altcoin için olası sıçrama 80 dolara olacak!

On-chain bakış açısına göre, Madenciler ve Balina yatırımcıları aynı anda yükseliş eğilimine girerse Litecoin fiyatı muhtemelen 80 dolara doğru yükselecek. Mevcut Litecoin sahiplerinin giriş fiyatı dağılımını gösteren Global In/Out of Money Around Price (GIOM) verileri de bu yükseliş tezini doğruluyor. LTC fiyatının mevcut direnci 66 dolardan aşarsa, boğaların dalgayı 75 dolara doğru süreceğini gösteriyor.

Aşağıda gördüğünüz gibi, 313.420 adres maksimum 66 dolar fiyattan 4,04 milyon LTC satın almış durumda. Madenciler satış yapmaya devam ederse, yanlışlıkla 60 – 64 dolar aralığında uzun süreli bir konsolidasyonu zorlayabilirler. Ancak Madenciler yükselişe geçerse, altcoin fiyatı tahmin doğrultusunda muhtemelen 80 doların üzerine çıkacaktır.

Litecoin GIOM verileri. Eylül 2023. | Kaynak: IntoTheBlock

Tersine, Litecoin fiyatı 50 doların altına düşerse ayıların kontrolü ele geçirmesi mümkün. Bununla birlikte, yukarıda gördüğünüz gibi, 187.000 cüzdan adresi minimum 60,33 dolardan 1,73 milyon LTC satın almış durumda. Tarihi bir 50 dolara dönüşten kaçınmak amacıyla, pozisyonlarını kapatmak için büyük olasılıkla çılgınca çaba sarf edeceklerdir. Ancak altcoin bu hayati destek seviyesinde sabit kalmayı başaramazsa, sonunda 50 doların altına düşmesi mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx