Batı’dan muhalefet tepkisi: Trajedi! Yunan basınından seçim tahmini: Erdoğan yüzde 53,4 ile önde…

Türkiye, 13. Cumhurbaşkanı’nın kim olacağını belirleyecek ikinci tur seçimler için geri sayıma başlamışken dünya da da gözler Türkiye’ye çevrildi.

İlk turdaki nefes kesen yarıştan sonra Erdoğan’ın ikinci tura daha avantajlı girdiğini belirten Batı medyası, Kılıçdaroğlu’nun söylem değişikliğine tepkili…

“KILIÇDAROĞLU’NUN ÇİRKİN DÖNÜŞÜ’

ABD merkezli Al monitor haber sitesi Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanmak için son çare olarak Suriyeli mültecileri ‘günah keçisi’ olarak gösterdiğini öne sürdü.

Analizin yazarı Andrew Parasiliti, Kılıçdaroğlu’nun birçok destekçisini rahatsız eden çirkin bir dönüş yaptığını belirterek, “Zafer Partisi’nden Ümit Özdağ ve Kılıçdaroğlu mültecileri ‘bir yıl içinde’ evlerine gönderme konusunda anlaştılar” ifadesini kullandı.

“TUTARSIZ VE GÜVENİLEMEZ”

Türkiye seçimlerini yakından takip eden Middle East Eye (MEE), Erdoğan’ın yarınki seçimlere avantajlı girdiğine dikkat çekerken, muhalefet liderinin giderek agresifleştiğini yazdı.

Gözlemcilerin esasen sol görüşlü, sosyal demokrat bir partinin lideri olan Kılıçdaroğlu’nun milliyetçi seçmenleri etkileme girişiminin bir parçası olarak söylem değiştirmesini eleştirdiğini belirten MME, muhalefet kampanyasındaki radikal değişimin ‘tutarsız’ ve ‘güvenilmez’ olarak tanımlandığını belirtti.

ALMAN BASINI ‘TRAJEDİ’ DEDİ “MÜLTECİLERE YÖNELİK NEFRET SÖYLEMİ İLE OY TOPLAMAK”

Alman Tagesschau gazetesi de Kılıçdaroğlu’nun agresif bir kampanya yürüttüğüne dikkat çekerek muhalefetin mültecilere yönelik nefret söylemi ile oy toplamaya çalıştığını yazdı.

Frankfurter Rundschau gazetesi, “Kılıçdaroğlu’nun başarısızlığı Erdoğan’ın zaferidir” başlıklı haberinde Türk muhalefetinin yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinden hemen önce sergilediği tavrın bir ‘trajedi’ olduğunu yazdı.

YUNAN BASINI RAKAM VERDİ: ERDOĞAN YÜZDE 53.4 İLE ÖNDE

Yunan In Gr haber sitesi yarın düzenlenecek ikinci tur seçimleri öncesi yayınladığı Türkiye analizinde “Son anketlerin tümü, Erdoğan’ın yüzde 53,4 ile yüzde 46,6 olan Kılıçdaroğlu’na karşı net bir şekilde önde olduğunu gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın arkasındaki halk desteğine dikkat çeken haber sitesi, Cumhurbaşkanı için “durdurulamaz” ifadesini kullandı ve “Recep Tayyip Erdoğan, seçim mitinglerinde bir rock yıldızı cazibesine sahip.” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir