Depremzede sokakta  AFAD’a 350 milyonluk otel

CHP Antalya Milletvekili Av. Aliye Coşar, Antalya’nın Finike ilçesinde AFAD’ın Eğitim Tesisi adı altında 100 odalı, hamamı, saunası olan, fitness salonu olan, spor tesisi olan AFAD otel projesini İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vererek meclis gündemine taşıdı.

“DAYATMALARININ SEBEBİNİ GERÇEKTEN ANLAYAMIYORUZ”

Önergesinde 6 şubat depremlerini hatırlatan Coşar; “Daha vatandaşımızın barınacağı evlerini yapamamışken yatırım maliyeti nereden geldiği belli olmayan 350 milyonluk otel yapmaya çalışıyorsunuz. Bölgede Batı Antalya Emlak Müdürlüğüne ait birçok yeri bulunurken, Belediye tarafından halkın kullanılması için amaçlanan bölgede denize sıfır olan Taşocağı’nda dayatmalarının sebebini gerçekten anlayamıyoruz. Depremzede sokakta ama siz 100 odalı, hamamı olan, saunası olan, fitness salonu olan, spor tesisi olan Eğitim ve Sosyal Tesis adı altında AFAD oteli yapmaya çalışıyorsunuz. Finike’nin değerlerini rant uğruna, talan uğruna yok etmeye, gasp etmeye çalışmayın. Lütfen Finike’den ellerinizi çekin” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Av. Aliye Coşar

“AFAD’IN EĞİTİMLERİNİ YAPABİLMESİ İÇİN DENİZE SIFIR BİR ALAN OLMASI ŞART MI?”

CHP’li Coşar, önergesinde Bakan Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti:

*Şubat 2023 tarihinde 10 ilimizde yaşanan büyük felaketin yaralarını bile tam olarak sarılmamışken, birçok depremzede hala çadırlarda ikamet ederken AFAD’ın 350 milyon TL’lik yatırım bedeli olan bu projeyi yapması ne kadar doğru?

*350 milyon liralık bu projenin yatırım maliyetinin kaynağı nedir? Bu parayı nereden karşılayacaksınız?

*AFAD Eğitim Merkezi ve Sosyal Tesis olarak bu bölgeyi seçmesinin gerekçesi nedir?

*AFAD’ın bu tür eğitim merkezi ve sosyal tesis projesi için Milli Emlak Müdürlüğü Batı Antalya Emlak Müdürlüğünün bölgede proje uygun birçok yeri varken, halkın kullanabileceği bu alanı neden istiyorsunuz?

*AB projeleri kapsamında AFAD’ın veya başka bir kurumun bu tür eğitim merkezi ve sosyal tesis projesi ile ilgili AB’ne sunulmuş herhangi bir proje başvurusu var mıdır?

* Bölgede kullanıma kapatılan birçok eski okul bulunmakta. Kullanılmayarak, atıl bir vaziyette bekleyen bu binaların tadilatı yapılarak, eğitim merkezi ve sosyal tesis için uygun hale getirilerek *AFAD için bir eğitim merkezi v e sosyal tesis yapılamaz mı?

*AFAD’ın eğitimlerini yapabilmesi için denize sıfır bir alan olması şart mı?

*Bu alanı AFAD’ mı yoksa İçişleri Bakanlığı mı seçti?

*Bakanlığınız AFAD’ ı araç olarak kullanarak bu alanı rant için mi kullanmayı amaçlıyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx