Doğalgaz sanayi abonelerine zam… Peki konutlarda kullanılan doğalgaza zam yapıldı mı? İşte cevabı…

Milli Gazete’de yer alan habere göre BOTAŞ’ın internet sitesinde Ekim’de geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife tablosu yayımlandı.

Buna göre BOTAŞ, konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatı ve dağıtım şirketlerine verdiği fiyatta artırıma gitmedi, uygulanacak olan satış fiyatı 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.

KONUTLARDA FİYAT AYNI KALACAK

Kurumun internet sitesinde yer verilen açıklamada, “Konutlarda kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan duyurunun devamında ”Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır” şeklide açıklama yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx