Dünyaca Ünlü Şef Hilda Baci, 100 Saat Hiç Durmadan Yemek Yaparak Rekor Kırdı!

Merhabalar. Guinness Dünya Rekorlar Kitabı, yemek kategorisinde kırılan bir rekoru daha tescillemeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta Nijeryalı ünlü şef Hilda Effiong Bassey, 100 saat yemek pişirerek rekor kırmayı başardı. Rekorun detayları içerikte!

Yemek dünyası, bugüne kadar kırılan pek çok rekorla dolu. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz hafta Nijerya’da yaşandı.

Sosyal medyada Hilda Baci olarak tanınan 27 yaşındaki Hilda Bassey, perşembe günü mutfağında yemek yapmaya başlayarak pazartesi akşamına kadar toplamda 100 saat aralıksız Nijerya mutfağından yemekler pişirdi. Yemeklerinde 50’den fazla tarif kullandı.

Baci, bu rekor denemesiyle 2019’da 87 saat 45 dakika hiç durmadan yemek pişiren Hintli şef Lata Tondon’un kırdığı Guinness Dünya Rekorunu geçmeyi umuyor.

Guinness Dünya Rekorları ise Baci’nin yemek pişirip pişirmediğinden emin olmak için kanıtları gözden geçirmesi gerekeceğini söyledi.

Guinness temsilcilerinden biri, “Baci’nin rekor girişiminin farkındayız ve kaydın resmi olduğunu teyit etmeden önce incelemesi için kanıtları almayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Baci pazartesi günü yemek pişirme maratonunu bitirirken Nijerya’nın ticaret merkezi olan Lagos’un Lekki bölgesinde binlerce Baci destekçisi toplandı.

Tanınmış Nijeryalı şef, amacının Nijeryalı kadınların ne kadar çalışkan olduğunu ve Nijerya yemeklerinin dünyanın en iyi yemeklerinden biri olduğunu göstermek olduğunu dile getirdi.

Nijerya yemeklerinin dünyanın en iyi mutfağı olduğunu söyleyen şefe bir önceki rekor sahibi olan Tondon da girişimine devam etmesi için destek mesajı paylaştı.

Baci, “İlk gün en zoruydu. Altı saat içinde pes etmeye hazırdım. Bir mucize olmuş gibi hissediyorum ve bir şekilde buna ulaştım. Gelen destekler inanılmazdı.” dedi.

CNN’e göre, yemek pişirirken kalabalıklar Baci’yi desteklemek için toplandı ve uyumaması için elinden geleni yaptı. Aralarında Nijeryalı müzisyen Tiwa Savage’ın da bulunduğu ünlüler ve yerel politikacılar da Baci’yi desteklemek için geldi.

Baci’nin bir önceki rekoru geçmesinin ardından Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari, Nijerya için harika bir gece olduğunu tweetledi.

Başkan, “Hilda’nın hevesi, hırsı ve dayanıklılığı, Nijerya yemeklerinin benzersizliğine büyük ilgi kazandırdı” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir