Ethereum ve MATIC Geliştiricileri: Bu Altcoin Şüpheli!

Ethereum ve Polygon’un çekirdek geliştiricileri OpenAI CEO’sunun altcoin projesiyle ilgili sorunlara dikkat çekti. Proje devrim niteliğinde olduğunu savunmasına rağmen, geliştiricilere göre “planları gerçekçi değil ve korkutucu”.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko, Worldcoin hakkında endişelerini dile getiriyor

Beiko, 16 Mayıs’ta, Worldcoin’in rakip teknolojilerin gölgesinde kalacağını öne sürdü. Ethereum geliştiricisi, “daha ekonomik + açık erişimli FaceID” projelerinin Worldcoin’i geçersiz kılacağını düşünüyor.

Beiko’ya göre, “Her etkileşimde PoH (Proof of Humanity) yapmak, bir kez doğrulamak ve ardından yalnızca kripto imzasına güvenmekten çok daha iyi görünüyor.” Ethereum çekirdek geliştiricisi burada özellikle Worldcoin’in mekanizmasının verimsiz olduğunu söylüyor.

Beiko daha sonra, Worldcoin’in iki kullanım durumuna tam olarak çözüm bulamadığından bahsetti. “İçeriğin insanlar tarafından üretildiğini kanıtlamak, UBI göndermekten çok farklıdır. Kişi başına birden fazla hesap, birincisi için tamamen iyidir. İkincisi, tek bir kimlik şemasına bağlı olmamalıdır” dedi.

Worldcoin yöneticilerine göre, projenin amacı, yapay zekanın artan karmaşıklığının ortaya çıkardığı “iki sorunu çözmek”. Bu arada Worldcoin, Blockchain protokolünü başlatmaya ve beta sürümünde çalıştıktan sonra “önümüzdeki altı hafta” içinde işlemleri kaydetmeye hazırlanıyor.

Polygon Labs’tan Hudson Jameson, “planları gerçekçi değil ve korkutucu” dedi

Jameson’a göre Worldcoin’in vaatleri teknolojinin ve yörüngenin ötesinde. 15 Mayıs’ta Twitter’dan, “WorldCoin ekibinin planları gerçekçi değil ve korkutucu. Son teknoloji zk teknolojisi hakkında daha az endişeliyim. Ancak bazı ekip üyelerinin 2025 yılına kadar lansmandan sonra 10 milyonlarca insanı işe almaktan bahsettiğini duyduğum için kullanıma sunma konusunda şüpheliyim” diye yazdı.

Beiko’dan farklı olarak Jameson, Worldcoin ekibinin yol haritasını da gerçekçi bulmuyor. “Son kontrol ettiğimde, bölgeden bölgeye değişiklik gösterecek devasa sosyo-ekonomik sorunlarla başa çıkmak için halka açık planları olduğuna dair 0 gösterge gördüm. Bu konuda uzmanları davet ettikleri bir çalışma grubu da yok. Varsa 0 reklamı vardır.” dedi.

Jameson ayrıca bir Blockchain projesi olarak Worldcoin’in tokenomiklerine de şüpheyle yaklaşıyor. Kendisine göre, “Worldcoin’in tokenomikleri de şüpheli çünkü coin’lerin sadece %80’i halka gidiyor. %10’u yatırımcılara ve %10’u ekibe gidiyor. Bu nasıl olacak?”.

Jameson son olarak WorldCoin’in “küresel bir sorunu çözen VC icadı gibi göründüğü söyledi. Kriptokoin.com olarak aktardığımı üzere WorldCoin, 15 Mayıs’ta 100 milyon dolarlık finansman için görüşmelere başladı. Proje ayrıca, Digital Currency Group ve Coinbase Ventures’ın yanı sıra eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve LinkedIn kurucu ortağı Reid Hoffman’ın da dahil olduğu yatırımcılarla a16z liderliğindeki bir A Serisi finansman turuyla övünüyor.

“Bu sorunu çözme faktörlerinden habersiz”

Jameson bu noktada, “WorldCoin, küresel bir sorunu çözmek için bir VC icadı gibi görünürken, harika teknoloji geliştirmenin yanı sıra bu sorunu çözme faktörlerinden habersizdir. Nerd’leri ve Twitter’da PR olarak da hareket eden harika mühendisleri işe alıyorlar. WorldCoin için başarı görmüyorum” diyor.

Worldcoin, ChatGPT kadar başarılı olabilecek mi?

Kripto kullanıcıları, güvenlik endişeleri nedeniyle yapay zeka tabanlı araçları kullanmaya daha az hevesliler. Elon Musk ise yapay zekanın dezavantajlarına odaklanarak eleştirmenliğini sürdürüyor. Bununla birlikte Worldcoin, World ID ve World App kripto cüzdanlarını duyurdu. World App, SAFE cüzdan sözleşmeleri ve ENS Domains kullanıcı adlarıyla güvenli ve basit deneyim sunuyor. Worldcoin Orb ise göz taramasıyla “insanlığın kanıtını” doğrulamayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir