Hepsi İkinci El Bir Otomobil Parası: Günümüz Elektrikli Araçların Batarya Maliyetleri Dudak Uçuklatıyor

Otomobil endüstrisinin son yıllardaki en büyük trendi haline gelen elektrikli araçlar, her geçen gün gelişmeye ve dünya çapında yaygınlaşmaya devam ediyor. İçten yanmalı motorlar ile çalışan ve fosil yakıtlarla beslenen otomobillere kıyasla çok daha çevreci ve tasarruflu olan bu otomobiller, tahmin edebileceğiniz üzere söz konusu özelliklerini yeni nesil bataryalarına borçlu. Peki elektrikli araçlarında kullanılan bataryaların birbirinden ayrılan özellikleri ve bu bağlamda değişen maliyetleri neler? 

İşte günümüzün popüler elektrikli araçların sahip olduğu bataryalar ve genel maliyetleri ?

Kaynak: https://elements.visualcapitalist.com…

Otomotiv sektörünün geleceği olarak görülen elektrikli araçların sahip olduğu olmazsa olmaz donanımların başında bataryalar yer alıyor.

Otomobillerin kilometrelerce mesafeyi kat etmesini sağlayan bu devasa enerji depoları, kullanıldığı araçlara göre farklı büyüklükte ve farklı malzemelerde geliştirilebiliyor.

Tahmin edeceğiniz üzere, bu durum söz konusu pil paketlerinin yüksek maliyetlerini de doğrudan etkiliyor. Öyle ki, bazı bataryalar beslediği elektrikli otomobillerin yaklaşık 4’te 1’ine mal olabiliyor.

Bu bağlamda, araçlarda olası bir arıza sonrası gereken pil değişim işleminin kullanıcılar için epey cep yaktığını söyleyebiliriz.

Elektrikli otomobil bataryalarının yüksek maliyetlerini daha iyi anlamak adına popüler elektrikli modellerin sahip olduğu pilleri inceleyebiliriz.

Cadillac Escalade IQ – 22.540 dolar

Devasa boyutu ve modern tasarımıyla epey dikkat çeken yeni Cadillac Escalade IQ, LG tarafından geliştirilen Nikel Kobalt, Manganez ve Alüminyum malmezeden oluşan, 200 kWH kapasiteli bir bataryaya sahip. Lüks otomobile oldukça yüksek bir menzil mesafesi sağlayan mevcut pil, 22.540 dolarlık maliyetiyle 130 bin dolara satılan aracın yüzde 17’sine denk geliyor.

Tesla Model S – 12.030 dolar

Tesla markasının en güçlü otomobilleri arasında yer alan Tesla Model S, batarya tarafında Panasonic firmasına güveniyor. Performans canavarı aracın 100 kWh’lık pili 12 bin dolara mal olurken, 88 bin dolara alıcı bulan Model S’in fiyatına yüzde 13 oranında katkı veriyor.

Ford Mustang Mach E – 6.895 dolar

70’li yıllardan itibaren yüksek performansı ve keskin tasarımı ile araba tutkunlarının gözdesi haline gelen Mustang’in elektrikli versiyonu, tıpkı Cadillac gibi LG imzalı bir batarya modeli kullanıyor. Yaklaşık 43 bin dolarlık bir fiyata sahip olan otomobilin pili 6.895 dolara mal oluyor.

RIVIAN Amazon Delivery Van – 13.298 dolar

RIVIAN markasının Amazon için ürettiği yeni kargo minibüsü, kullanım biçimi gereği oldukça dayanıklı bir bataryaya sahip. Samsung tarafından üretilen 135 kWh’lik pil, dayanıklı olduğu kadar pahalı bir fiyata sahip. Öyle ki, mevcut batarya, beslediği minibüsün 50 bin dolarlık etiket değerinin çeyreğinden fazlasını oluşturuyor.

Volkswagen ID.4 – 8.730 dolar

Alman otomobil devi Volkswagen’in yeni elektrikli aracı ID.4 de batarya tarafında iddialı olan otomobiller arasında yer alıyor. SUV tipi aracın sahip olduğu 62 kWh gücündeki pil, 9 bin dolara yaklaşan bir maliyetle geliştirilirken, 37 bin dolarlık uygun fiyatlı ID.4’ün yaklaşık yüzde 25’ine denk geliyor.

RAM 1500 Rev Limited – 25.853 dolar

Heybetiyle adeta düşmana korku dosta güven veren RAM 1500, büyük boyutu sayesinde oldukça geniş bir batarya platformuna sahip. 2025 yılında satışa çıkacak Pick-up modeli için LG tarafından üretilen 229 kWh kapasiteli pil paketi, 25 bin dolara mal oluyor. Bu maliyet, otomobil için biçilen 81 bin dolarlık fiyatın yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx