Piknik yapmaya geldiler, sofralarını ayıya bırakıp kaçtılar

Bitlis‘in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Krater Gölü, son günlerde bölgede yaşayan ve insanların sık sık elle beslediği ayılarla gündeme geliyor.

Bölgede her geçen gün sayıları artan ayılar, yiyecek bulabilmek için artık araçların önlerine ve halkın piknik yaptığı alanlara geliyor. İki gün önce, akşam saatlerinde piknik yapmak için bölgeye gelen 5 kişilik arkadaş grubu da ayılarla karşılaştı.

Yiyeceklerini hazırlayan ve sofralarını kuran gençler, yanlarına gelen ayılar nedeniyle panik yaşadı. Gençler korkuyla araçlarına koşarken ayılar ise sofradaki yiyecekleri yiyip bölgeden ayrıldı. Yaşananlar cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Bölgede uzun yıllardır gözlem yapan Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Cihan Önen de gençlerin bu anına tanıklık etti.

“DİKKATLİ OLMALARI GEREKİYOR”

Önen, ayıların yiyecek kokusuna geldiğini ve oldukça tehlikeli bir durumun söz konusu olduğunu belirterek “Havalar soğumasına rağmen ziyaretçiler bölgeye gelmeye devam ediyor. Bu gençler de ayılardan habersiz bölgede piknik yapmak istediler. Masalarını kurdular, tatlılarını, çaylarını yerleştirdiler. Daha sonra da tanık olduğumuz gibi ayılar gelmeye başladı. Gençler ayıları görünce can havliyle kaçtılar. Araçlarına binerek canlarını zor kurtardılar. Bütün tatlıları, yemeklerini ve pastalarını ortada bıraktılar. Bölgede bu tür saldırılarla çok sık karşılaşıyoruz. Burası vahşi yaşam alanı. Burada insanlarla vahşi hayvanlar sık sık karşı karşıya gelebilmektedir. Bu da tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Bizler zaten buralarda piknik yapılmasını önermiyoruz. Tehlikeli bir ortam. Burada ayılar, kurtlar bulunabilmektedir. Vatandaşlarımızın biraz daha dikkatli olmaları gerekiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx