Yıllar sonra gelen itiraf… Oz Büyücüsü’ndeki ayakkabıları çalmış

1939’da gösterime giren ve birkaç tane Oscar heykelciği kazanmayı başaran sinema dünyasının kült filmlerinden Oz Büyücüsü, ilginç bir hırsızlıkla gündemde.

76 yaşındaki bir adam, 2005 yılında Judy Garland Müzesi’nden filmde ünlü oyuncu Garland’ın giydiği meşhur ayakkabıları çaldığını itiraf etti.

Terry Jon Martin isimli adam, cuma günü suçunu kabul etti. Martin, 2005 yılında çekiç kullanarak müzeye girip ayakkabıların bulunduğu vitrini parçaladığını söyledi.

Yakutların gerçek olduğunu düşündüğünü, ancak çalıntı mal satın alan birinin ayakkabıların sadece cam olduğunu söylediğinde onlardan kurtulduğunu söyledi. Martin, sonunda ayakkabılarla ne yaptığını açıklamadı. Martin’in avukatı Dane DeKrey de duruşma sonrasında “Terry’nin onların nerede oldukları ve nasıl kurtarıldıkları hakkında hiçbir fikri yok” dedi.

DeKrey, Martin’in kronik obstrüktif akciğer hastalığının ilerlemiş olduğunu ve nefes almakta zorlandığını söyledi. Avukat, “Temel olarak yavaş yavaş boğularak ölüyor” diye ekledi.

FBI, filmden kaldığı düşünülen dört çiftten biri olan ayakkabıları 2018’de kurtardı. Federal savcılar ayakkabıların muhtemelen yaklaşık 3,5 milyon dolar değerinde olduğunu söyledi.

Judy Garland Müzesi, aktörün çocukluğunu geçirdiği evde ve Garland’ın bazı kişisel eşyalarına ev sahipliği yapıyor. Garland 1969’da Londra’da öldü. Çocukları arasında Liza Minnelli de var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx