Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli, Hiranur Vakfı mütevelli heyetinden çıkarıldı

Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilisi, 6 yaşındaki kızını evlendiren ve istismara maruz bırakılmasına neden olan İsmailağa Cemaati’ne bağlı ‘Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin Hiranur Vakfı mütevelli heyeti listesinden çıkarıldığını belirtti.

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, 6 yaşındaki kızı H.K.G’yi, 29 yaşındaki tarikat üyesi Kadir İstekli ile “dini nikâhla evlendirdiği” ortaya çıkmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, söz konusu vakfa ilişkin müfettiş görevlendirildiğini belirterek, “Aile Bakanlığımız davaya müdahil oldu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün görevlendirdiği müfettiş göreve başladı, detaylı inceleme yapılıyor. Hassasiyetle konuyu takip ediyoruz” diye konuşmuştu. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları 9 Aralık 2022’de Hiranur Vakfı’nın kapatılması için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmuştu.

Gümüşel ve İstekli listeden çıkarıldı

Cumhuriyet’e konuşan Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilisi, “Müfettişlerimiz tarafından 31 Ocak’ta düzenlenen inceleme raporuyla vakfın kuruluş senedinde değişikliğe gidilmesi, Gümüşel ve İstekli’nin mütevelli heyeti dâhil vakıf yönetiminden çıkarılması sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

“Vakıfla ilişkileri yok”

Hiranur Vakfı Genel Başkanı Avukat Bulut Müslüm Gezer ise H.K.G. olayının gündeme gelmesinden önce Yusuf Ziya Gümüşel’in 14.03.2022, Kadir İstekli’nin ise 13.04.2022 tarihinde vakıf mütevelli heyeti ve yönetimden istifa ettiğini, “resmi bağlamda vakıfla ilişkilerinin olmadığını” savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx